Ознака: НАТО

НАТО: Русија ја користи сириската војна за јакнење на своето присуство...

Русија ја користи својата воена улога во Сирија за да го зајакне своето поморско присуство во источниот Медитеран, правејќи го тој регион „преполн“, изјави...

Аманетот на хероите

Затоа е добро кога на 9 мај претставници на политичките партии и функционери ќе говорат или оддаваат почест во спомен на загинатите, да се...

Десет години тапкање по рамо

Иако посетата на македонската владина делегација на САД се случи во, според многумина, клучниот период за интегрирањето на Македонија во НАТО, на само два...

Господе, заштити ја Македонија од „големите пријатели“ од надвор!

Деновиве сме преплавени од бомбастични изјави на владини функционери дека земјава ќе ја спасат „големите пријатели“ од надвор, за да влеземе во НАТО и...

Лажните вести се оружје на терористите

Мора да се изгради повторно доверба меѓу граѓаните низ цела Европа дека институциите функционираат добро, предупредуваат експертите Лажните вести се алатка на терористите и тиe...

Шекеринска-Матис: САД ги ценат чекорите кои Македонија ги презема кон НАТО

Македонија и САД имаат цврсто стратешко партнерство. САД ги ценат чекорите кои Македонија ги презема кон НАТО и не сакаат да ја видат државата...

Шекеринска во САД: Македонија го заслужи членството во НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска смета дека Македонија го заслужува членството во НАТО со својата посветеност и работа, како и дека поканата од Алијансата...

Епицентарот или ексцентарот на светот

Досега главно сите информации за текот на разговорите доаѓаа од грчка страна, при што не се пропушташе секоја шанса да се споменат грчките црвени...

Со Македонија на дневен ред се затвора зградата на НАТО

Персоналот на 29-те земји-членки ќе се дислоцира во новото седиште во јуни, за чија изградба беа потрошени 1,5 милијарда долари Македонија е на агендата на...

Шекеринска на средби во Стејт Департментот: Македонија е подготвена за членство...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на вториот ден од официјалната посета на САД се сретна со  заменик – помошникот на секретарот за одбрана Лора...