Ознака: НАТО

Одржан четвртиот технички состанок на турските и грчките воени делегации во...

Турската и грчката воена делегација денеска го одржаа четвртиот технички состанок во седиштето на НАТО за да разговараат за начините за намалување на ризикот...

НАТО го осуди затворањето и киднапирањето на претставници на белоруската опозиција

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денес ги осуди, како што рече, затворањето и киднапирањето, на активисти на белоруската опозиција. За време на телефонските разговори...

Столтенберг разговараше за регионалната безбедност со Хоти

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се сретна со косовскиот премиер Авдулах Хоти во седиштето на Алијансата во Брисел, каде што разговараа за актуелните...

НАТО најави истрага за случајот „Навални“

Членките на НАТО одлучија дека Русија мора целосно да соработува во непристрасна истрага за наводното труење на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Истрагата ќе ја...

Итен состанок на НАТО поради случајот со Навални

Свикан итен состанок на лидерите на членките на НАТО. Тема на средбата е труењето на најжестокиот критичар на рускиот претседател Владимир Путин, Алексеј Навални. Состанокот...

Заев до Брнз: Стратешкото партнерство ќе го кренеме на следно ниво...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, вчера ја прими во прва посета во новиот мандат амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, која му честиташе...

Турција се закани со војна ако Грција ги прошири територијалните води

Можното грчко проширување на територијалните води долж морската граница кон Турција би било причина за војна, изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу. -...

Шест американски бомбардери прелетуваат над 30 земји членки на НАТО

Шест американски бомбардери Б-52 денеска прелетуваат  над сите 30 земји-членки на НАТО. Станува збор за планирана вежба, објави американската команда за Европа. Во соопштението се...

Столтенберг: НАТО се обидува да избегне инцидент помеѓу Грција и Турција

НАТО бара начини за да се избегнат ненамерни конфликти во Источниот Медитеран, додека ги поддржува германските дипломатски напори за смирување на конфликтот меѓу членките...

Спасовски: Во годината кога станавме членка на НАТО стануваме и земја...

Премиерот Оливер Спасовски денеска присуствуваше на свеченото отворање на командата на Бригадата на Југоисточна Европа (СЕЕБРИГ) и 21-годишнина од формирањето на СЕЕБРИГ, во касарната...