Ознака: НАТО

НАТО и Русија во „воени игри“ на Балтикот

Балтичкиот Регион е простор на постојани воени тензии меѓу Русија и НАТО. Сега, кога и двете страни спроведуваат воени вежби и сценарија за евентуален...

Македонија како членка на НАТО значајно придонесува за безбедноста во регионот

Османи-Сореиде Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше телефонски разговор со министерката за надворешни работи на Кралството Норвешка, Ине Ериксен Сореиде. - Благодарни сме за континуираната...

Русија се подготвува за воена доминација во балтичкиот регион

Балтичкиот регион беше простор на постојани воени тензии меѓу Русија и НАТО, а сега руската флота ќе изведе низа воени вежби што ќе бидат...

Ѓурчиновски учествува на редовното заседание на Воениот комитет на НАТО

Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денес во седиштето на НАТО во Брисел учествува на првото овогодишно редовно заседание на Воениот комитет (ВК) на...

Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Новиот амбасадор во НАТО, Дане Талески, денеска ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Церемонијата се одржа во седиштето на НАТО,...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е без највисок воен претставник во НАТО

Македонија веќе 2 и пол години е без највисок воен претставник во седиштето на НАТО во Брисел. Причината за тоа е што кандидатот што...

Шведска се колеба околу членството во НАТО, земајќи ја предвид стабилноста

Шведското барање за членство во НАТО би „влијаело врз целосната архитектура на безбедносната политика во нашиот дел на Европа“, кажа шведскиот министер за одбрана...

Има ли иднина глобалниот либерален поредок?

Прашањето за новата администрација во Вашингтон е дали САД и Кина можат да соработуваат во создавање глобални јавни добра додека се натпреваруваат во традиционалните...

Воената дипломатија фрлена на маргините

Влеговме во НАТО, а ги заборавивме воените аташеи? Безбедносни експерти сметаат дека политичките партии не го разбираат темелно функционирањето на воената дипломатија, која е витален...

Воено неутралната Шведска на чекор до НАТО?

На две години до парламентарните избори во Шведска, партиите од центарот во парламентот се заложија за членство на Стокхолм во НАТО. Дебатата дали земјата...