16.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:39

Ознака: Настани

Одржани повеќе настани по повод двегодишнината од потпишувањето на Договорот во...

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, министерот за надворешни работи Никола Димитров, министерот без ресор задолжен за дијаспора и претседател на работна група за поддршка...

Отплеткување на изборниот јазол

Настани, симболи, алузии Гордиевиот јазол, израз вкоренет во светската историја, лингвистика и психологија, може да биде мошне прикладен за да се опише сложеноста на сегашните...

Сто дена тишина

Речиси 100 дена забранети се јавните собирања, настаните, концертите, семинарите и конгресите. Сто дена забрана и неможност за работа на компаниите од оваа индустрија....

Недела на италијанскиот јазик

Официјалната свечена инаугурација на 19 издание на Неделата на италијанскиот јазик свечено ќе се отвори во Националната Кинотека на Македонија в понеделник во 19:30...

Денот Д одамна помина

Има ли држава без народ? Може ли да постои Македонија без Македонци во неа? Се плашам дека преокупирајќи се со историјата сиве изминати години...

Од кол на кол…

Како тоа може да си дозволиме да дојдеме до ситуација и него, мислам на Ердоган, како високопочитуван и ценет авторитет да го донесеме да...

Осомничените ја ставиле партијата во функција на настаните од 27 април

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, и шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска, на вчерашната прес-конференција одржана во Јавното обвинителство, соопштија дека ќе се бара проширување...

Откажани настани во културата

Поради жртвите во тешката сообраќајна несреќа и прогласените денови на жалост, денеска и утре се откажуваат закажани настани во институциите од културата. Вечерашниот симфонискиот концерт...

Три настани во еден на MAC на 29 јануари

На првото регионално доделување на музичките признанија, кое ќе се одржи на 29 јануари во „Штарк арената“ во Белград, во организација на „Скај мјузик“,...