14.8 C
Skopje
26.9.2021 - 10:49

Ознака: Настани

Во Скопје се играше врвен брз шах, а во Охрид дојдоа...

Во прeсрет на ЕКК што од утре трeба да се игра во Струга, каде што треба да настапи и актуелниот светски првак Карлсен, потсетуваме...

Кандидати – чисти, чесни, валкани

Заврши првата етапа од трката за градоначалници на општините во Република Северна Македонија, поранешна Република Македонија. Иако се викаат градоначалници, нивна обврска е да...

САД стравуваат од „второ полувреме“

На 20 јануари, демократот Џо Бајден треба свечено да положи заклетва како 46-ти претседател на САД, пред Капитол Хил во Вашингтон. Во меѓувреме расте...

Спортот во 2021 година со многу настани од 2020-та

Во годината што е пред нас треба да се одржат голем број големи спортски настани, меѓу кои дел се одложени од 2020 година. Во...

Пет главни геополитички настани во 2021-та

Предизвиците за масовно вакцинирање, новата администрација во Белата куќа, продолжувањето на тензиите меѓу САД и Кина, санирањето на економските штети од пандемијата и понатамошното...

Секој трага по својот свет грал

Настани, симболи, алузии Ковидната 2020 година ги живее последните денови. Светската елементарна светска здравствена непогода со ковид-19 ја направи 2020 најлошата година во првите децении...

Шест онлајн настани во „КЦ 750“

„Културниот центар 750“ реализира шест онлајн активности предвидени за 2020 година. Поради пандемијата, оваа сезона не се организираа настани на јавен простор, туку се...

Најпознатите политички филмови по вистински настани

Политичките филмови ни нудат поглед во заднината на настаните, клучните фигури, игрите за моќ и во сложените ситуации што се одвиваат зад сцената Секој политички скандал...

Музичарите бараат итна ревизија на протоколите и настани со пари од...

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Здружението за унапредување на правата на музичарите „Музика сега“, кои го информираа за предизвиците и тешкотиите со...

Настани ќе може да се одржуваат и на затворено, но забрането...

Владата донесе одлука за одржување настани и во затворен простор, со исполнетост до 30 проценти од капацитетот на просторот и најмногу 1.000 посетители. Во...