5.8 C
Skopje
18.1.2022 - 12:52

Ознака: наставници

Песимизам кај родителите, оптимизам кај наставниците

КАКО ДА СЕ ПОДГОТВАТ УЧЕНИЦИТЕ ЗА ВРАЌАЊЕ ВО УЧИЛИШНИТЕ КЛУПИ? Од анкетата со повеќе родители (од една страна) и со наставниците (од друга страна) се...

Промовирана книга – водич за преживување на наставници

Новата книга во издание на „Арс ламина“ носи наслов „Од компетентност до комплетност: водич за преживување на наставници“ од Kиро Јорданов. Дека станува збор...

Во Грција намалена плата за наставниците што одбиваат да се вакцинираат

Вработените во образовните институции во Грција, кои одбиваат да се вакцинираат или редовно да се тестираат за Ковид-19, ќе се соочат со намалување на...

МОН ќе организира обука за новите наставни програми

Министерството за образование и наука денеска ќе организира обука наменета за обучувачите кои треба да ги подготват наставниците како да ги применуваат новите наставни...

Наставници од словенечко училиште со несакани ефекти по вакцинација со „Астразенека“

Во Основното училиште „Миха Пинтар Толедо“ во Велење, Словенија, кај голем број вакцинирани наставници се појавиле тешки несакани ефекти, а наставата беше откажана денес. Поради...

Царовска: Наставниците да не се користат како гласачка машинерија

Министерката за образование, Мила Царовска, денеска, на седницата за пратенички прашања, рече дека во Министерството во моментот се разговара за системот на вработување на...

Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на...

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта се заразени со ковид-19....

Во тек се обуките на наставниците за користење на платформата за...

Министерството за образование и наука, во соработка со Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) и Бирото за развој на образование ги спроведува...

Некои руски наставници одбиваат да примат вакцина против коронавирусот

Со почетокот на новата учебна година во Русија властите ветија дека ќе им овозможат на лекарите, учителите и наставниците да бидат меѓу првите кои...

До крајот на годинава медицински лица и наставници ќе ја примат...

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко изјави дека масовната вакцинација на ризични групи против Ковид-19 треба да започне во ноември или декември, објавија руските...