Ознака: наставник

Доколку наставник се зарази од коронавирус, ќе се ангажира негова замена

Министерката за образование Мила Царовска денеска зборуваше за протоколите за заштите од коронавирусот во училиштата и информираше дека доколку наставникот кој држи настава со...

Наставник истепал ученик во основно училиште

Наставник во основно училиште во селото Слатино – тетовско доби кривична пријава за малтретирање во вршење на службата. Како што се наведува од МВР, на...

Наставник од Гостиварско бакнувал ученичка

Гостиварската полиција во попладневните часови на 29 јануари добила пријава од родител од гостиварско село, кој рекол дека неговата малолетна ќерка била заведена од...

Кривична за лице кое со средно образование станало наставник

Полицијата поднесе кривична пријава против Џ.Р.(62) и М.Ш.(55), двајцата од селото Матејче и против Т.Е.(37) од селото Ропаљце, општина Липково, поради злоупотреба на службена...

,,Нова Македонија” трчаше на маратонот во Будимпешта

Наставникот од скопското основно училиште „Панајот Гиновски“ Мартин Поповски, денеска истрча полумаратон во Будимпешта, во маичка со логото на „Нова Македонија“. Дваесет и еден...

Љубовта и посветеноста кон работата даваат сила и енергија да се...

Наставник на годината за 2017/2018 година: Фатиме Алии (6) Со наставничката Фатиме Алии, одделенска наставничка во ОУ“Живко Брајковски“ во Скопје, ја завршуваме серијата на...

Родителите го губат авторитетот

ЈАДРАНКА КЛИСАРОВА, ДОБИТНИЧКА НА ПРИЗНАНИЕТО ЗА НАЈДОБАР НАСТАВНИК ОД ЗЕМЈИТЕ НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА Жалосно е за нашиот народ што во последните триесетина години се променија...

Секогаш го пронаоѓам и истакнувам најдоброто кај другите

Наставник на годината за 2017/2018 година: Лидија Михајловска (5) Во овој број ви ја претставуваме м-р Лидија Михајловска, педагог во ОСТУ ,,Наце Буѓони“ во...

Наставникот треба да биде пример за своите ученици

Постојат и такви наставници што од почетокот до крајот ја исполнуваат мисијата на добрина и љубов во сите полиња на нивното дејствување. Таков е...

Единствен услов за успешен наставник е љубовта кон професијата

Да се биде прогласен за наставник на годината за мене претставува огромна чест, а наедно и признание за изминатите 17 години вложен труд и...