Ознака: настава

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот на наставата во периодот од 6 до 12 февруари, како што соопшти вечерва Сојузот на средношколци. Ваквата одлука е донесена...

Царовска: Средношколците имаат право на матура, а МОН има обврска да...

Министерството за образование и наука има законска обврска да им обезбеди право на полагање државна матура на учениците, посебно на оние кои сакаат да...

Сојузот на средношколци го прогласи бојкотот за успешен

Сојузот на средношколци преку соопштение наведе дека го смета бојкотот на наставата од страна на матурантите за успешен. Во соопштението се тврди дека 78...

Ходаи најави дека матурантите од утре ќе ја бојкотираат наставата

Мнозинството матуранти од утре ќе ја бојкотираат наставата, најави претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, во разговорот за телевизија 24. Тој нагласи и дека...

Царовска: Наставата се одвива успешно, во тек се реформски процеси

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, на онлајн-состанок со градоначалниците и директорите на училиштата разговараше за текот на наставата и за реформските процеси...

Царовска: Развиваме концепт за целосна промена на наставните метеријали

Министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска присуствуваше на презентација на резултатите од студијата –„Однесувања поврзани со здравјето кај адолесцентите на училишна возраст...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Владата даде согласност за започнување на настава со физичко присуство на 13 основни училишта, додека барањата на 25 основни училишта не се прифатени, откако...

Царовска: За наставата да продолжи мора да се почитуваат мерките

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, при посетата на новото училиште во Ѓопчели, во општина Дојран, апелираше на доследно почитување на мерките и...

МОН: 80 отсто од учениците успешно ја следат наставата

Министерството за образование и наука ги демантира тврдењата на Сојузот на средношколците дека онлајн-платформата чини 15,5 милиони евра. - МОН, како што и претходно веќе...

Царовска: Ако бојкотира наставата, изгубените часови може да се одработуваат на...

Министерката за образование и наука Мила Царовска, денес одговарајќи на новинарско прашање дали ќе бидат санкционирани непочитувањата на одлуката за онлајн настава во Дебар,...