4.8 C
Skopje
25.10.2021 - 11:29

Ознака: наследство

Маргинализираните групи во фокусот на Европските денови на културното наследство

Европски денови на културното наследство годинава ќе се одржат од 22 до 28 септември. Во соопштението за медиумите на Советот на Европа по повод...

Древната перуанска соларна опсерваторија дел од светското наследство

Археолошкото наоѓалиште Чанкило, старо 2.300 години, кое се наоѓа во пустинската долина во северниот дел на Перу, е едно од 13-те нови глобални локации...

Стоунхенџ може да го изгуби статусот на светско наследство

Споменикот Стоунхенџ може да го изгуби статусот на светско културно наследство на УНЕСКО поради изградбата на тунел во непосредна близина, давајќи му статус на...

Архивите се важни за промоција на документираното наследство

Меѓународниот ден на архивите го истакнува значењето на архивската професија во современото општество, вели директорот на Државниот архив на Македонија, Емил Крстески Меѓународен ден на...

Охриѓанец уплатил 4.500 евра за да добие наследство од Франција

Жител на Охрид останал без 4.500 евра, откако бил измамен преку социјалната мрежа Фејсбук, за што пријавил во полиција. 53-годишниот жител на Охрид пријавил дека...

Францускиот багет на листата за светско културно наследство на...

Најверојатно Французите секогаш ќе бидат препознатливи по баретките, но и по багетот. Тоа е едно од објаснувањата зошто Франција го кандидира својот најпознат леб...

Татковината и нејзиното наследство се бранат со дела!

Учениците што ја посетуваат дополнителната настава на македонски јазик во Германија, Словенија, Франција и во Швајцарија одржаа заеднички час по повод одбележувањето на Меѓународниот...

Австриец оставил два милиона евра на француско село кое го спасило...

Селото Ле Шамбон-сур-Лињон во југоисточна Франција доби наследство на еден Австриец, како знак на благодарност неколку децении откако го спасило неговото семејство за време...

За оставнината на Принс се води сложена судска битка

Постојаната полемика околу парите што ги остави поп-ѕвездата Принс кој почина без тестамент на 57 години, повторно се вжештува, откако пресметките на американската даночна...

Македонските музеи со онлајн содржини за културното наследство

Почна одбележувањето на Европските денови Деновиве почна онлајн одбележувањето на Европските денови на културното наследство во нашата земја. Темата што ќе биде во фокусот на...