19.8 C
Skopje
20.6.2021 - 23:24

Ознака: наследник

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Илјада и еден делегат на...

ЦДУ го бира наследникот на Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе го избере нејзиниот наследник. Во трката за прв човек на партијата се поранешниот министер за...

Наследникот на Иринеј заболен со коронавирус, денеска служел литургија

Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека митрополитот дабробосански Хризостом бил примен во белградска болница поради коронавирус. „Нова.рс“ пишува дека Хризостом станал поглавар на Синодот на...

Кој од најлојалните приврзаници ќе го наследи Путин?

Трката за претседателската фотелја во Русија веќе е во полн ек. Според уставните измени што ги објави Путин на почетокот на месецов, едно е...

Абдула Кардаш е веројатниот наследник на лидерот на ИД

Американскиот магазин „Њузвик“ верува дека Абдула Кардаш е наследник на лидерот на милитантната група Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во американската...

Чарлс Купермен е наследник Болтон

Вршител на должноста американски советник за национална безбедност ќе биде Чарлс Купермен, поранешен заменик на Џон Болтон, јави Би-би-си повикувајќи се на извори во...

Завршува трката за наследник на Тереза Меј

БРИТАНСКИТЕ КОНЗЕРВАТИВЦИ ИЗБИРААТ НОВ ЛИДЕР И НОВ ПРЕМИЕР Најголем фаворит за нов британски премиер е бившиот шеф на дипломатијата Борис Џонсон, а со оглед на...

Европа во светот пред нас

Јосеп Борел, Можниот наследник на Федерика Могерини, ексклузивно за „Нова Македонија“ Мајските европски избори беа важни затоа што од нивниот резултат зависеше каков тип Европа...

Продолжуваат тензичните разговори за наследник на Јункер

Лидерите на Европската Унија, кои и понатаму се поделени околу тоа кој треба да ги добие највисоките функции во Унијата, ги продолжија тензичните преговори...

Борис Џонсон победи во првиот круг на гласање за наследник на...

Борис Џонсон, кандидатот за нов лидер на ториевците, кој вети конечен брегзит на 31 октомври, со или без договор, дојде чекор поблиску до водење...