16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 5:25

Ознака: насилство

Започна кампањата „Заокружи НЕ за насилство врз жени во политиката“

Во Музејот на современа уметност во Скопје официјално беше означен почетокот на кампањата за подигнување на јавната свест за елиминација на насилство врз жени...

Насилен инцидент изби по меч помеѓу македонски и хрватски клуб во...

Факели и тврди предмети биле фрлани во физичката пресметка која избила по фудбалскиот меч помеѓу локалниот македонски клуб Рокдејл Илинден и хрватскиот Сиднеј Јунајтед...

Дванаесетгодишно девојче повикано на разговор во полиција по насилен инцидент во...

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое се гледа како 12-годишното...

Детските игралишта како арена за искажување на човечкото насилство и агресивност

Популарниот „брод“ е целосно оштетен и небезбеден за користење и рекреација на најмладите. Од таа причина, целосно ќе се демонтираат реквизитите и во текот...

„Фејсбук“ мижи пред одредени злосторства за да функционира во репресивните режими?

„Гардијан“ ја разоткрива стратегијата на технолошката компанија На корисниците на социјалната мрежа „Фејсбук“ им е дозволено да изразат поддршка за масовни убијци и други починители...

Турција испрати погрешен сигнал, смета Германија

Одлуката на Турција да се повлече од Истанбулската конвенција, наменета за заштита на жените од семејно насилство, испрати погрешен сигнал до Европа и турските...

Собранието го донесе дополнетиот закон за спречување и заштита од насилство...

Собранието денеска со консензус го донесе дополнетиот предлог на закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство. Пратениците го донесоа и...

„Епл“ ќе ја блокира социјалната мрежа „Парлер“ поради поттикнување насилство

„Епл“ се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од Епл стор доколку наскоро не ја промени својата политика за ублажување на содржината....

„Репортери без граници“: Во 2020 година убиени најмалку 50 новинари

Организацијата „Репортери без граници“ објави дека оваа година се убиени најмалку 50 новинари. Во годишниот извештај е забележано дека голем број од овие новинари се...

Десет проценти од децата биле жртва на насилство

Десет проценти од децата биле жртва на насилство, додека повеќе од 20 проценти познаваат врсник кој бил жртва на насилство. Децата најчесто наведуваат примери...