9.5 C
Skopje
21.11.2019 - 18:27

Ознака: насилство

Медицинскиот персонал изложен на насилство

Персоналот во виенските болници е изложен на насилство, покажува студијата на синдикатот на медицинскиот персонал. Откако беше избоден кардиолог во болницата „Кајзер Франц Јозеф шпитал“,...

Ередоски: Се изгуби курсот за човечките вредности

Политизираноста на општеството и негрижата за младите допринесе за да се загуби курсот на човечките вредности, смета Ашмет Ередоски од „Националниот ромски центар“. Пред...

Насилството врз жените на исто ниво

Статистиката за насилството над жените во Србија сѐ уште е поразителна, бројот на убиените жени од 2000 година досега е ист на годишно ниво,...

Безредие во Барселона

  Демонстрантите запалија десетици возила, поставија барикади и фрлаа разни предмети кон полицијата, во текот на насилните протести во Барселона, пренесува весниот „Ел паис“, објавувајќи...

Реакции за новиот филм „Џокер“ поради насилство

Семејствата на оние кои беа убиени за време на премиерата на филмот Бетмен во 2012 година, испратија писмо до компанијата „Ворнер Брос“, со загриженост...

Протест на лекарите поради насилството врз нив

Лекарите и здравствените работници денеска ќе протестираат, по неколкуте напади врз доктори и медицински сестри што се случија неодамна. Протестот е под мотото „Доста...

Кучиња масакрирани со секира во населба Аеродром

Од здружението за заштита на животните „Анима мунди“ на својата фејсбук-страница информираа за нов случај на насилство врз бездомни животни, во скопската населба Аеродром. Според...

Испрати ли Обама директна порака до Трамп?

По трагичните настани викендов во САД, поранешниот американски претседател Барак Обама на Твитер ги повика лидерите да не поттикнуваат страв и омраза. - Треба да...

Секој петти средношколец е жртва на врсничко насилство на интернет

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ Средношколците во голема мера го препознаваат насилството на Интернет, но ретко застануваат во одбрана на жртвата, додека возрасните и надлежните потфрлаат во доменот...

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат...

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се дели на дел од...