12 C
Skopje
24.9.2018 - 8:00

Ознака: насилства

Мухамед Зекири сведочи за насилствата во Парламентот на 27 април

Со сослушување на сведокот Мухамед Зекири почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На...

Обвинетите за априлските насилства во Собранието утре пред суд

Во Кривичниот суд во Скопје утре почнува нова постапка за случувањата во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година. Предметот ќе го...

Газа во исчекување на нови насилства

Нови насилства се очекуваат денеска долж израелската граница со Појасот Газа, еден ден откако израелските војници пукаа врз палестинските демонстранти, убивајќи најмалку 58 луѓе,...

Насилства во американски затвор, најмалку седум мртви

Седум затвореници се убиени, а најмалку 17 се тешко повредени во насилствата во строго чуван затвор во Јужна Каролина, соопштија денеска американските власти. Тепачката меѓу...

Повторно приведени дел од обвинетите за настаните од 27 април

Пет лица обвинети за насилствата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, ноќеска повторно се приведени и пренесени во Истражниот затвор Скопје,...

ЈОРМ: Настаните на 27 април договорени и координирани

Основното јавно обвнителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинителен акт против 30 лица во врска со...