20.8 C
Skopje
23.6.2021 - 2:14

Ознака: Насер Нуредини

Битиќи: Адаптацијата на климатските промени клучен предуслов за опстанок на видовите

Климатските промени предизвикуваат влијанија кои имаат големи размери и предизвикот за адаптација расте со големината и стапката на климатски промени. Дури и најефикасното ублажување...

Нуредини го презентираше македонскиот план за климата на лидерскиот самит на...

Министерот за животна средина, Насер Нуредини, ја претстави климатската амбиција на Македонија на виртуелна министерска тркалезна маса организирана од американскиот претседателски претставник за клима...

Загадувачите на воздух ќе се откриваат со високософистицирана опрема

На универзитетот во Штип промовирана софистицирана лабораториска опрема која прецизно ќе ги анализира и утврдува поединечните извори на загадувањето на воздухот. Станува збор за еден...

Министрите Хоџа и Нуредини на работна средба во Анкара

Владина делегација предводена од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска во...

Нуредини вети соработка и транспарентност во процесот за прогласување на Шар...

На иницијатива на министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, се одржа онлајн-средба во врска со процесот за прогласување на Шар Планина...

Шар Планина ќе стане еден од најголемите национални паркови во Европа

Со финализирањето на процесот за прогласување на Шар Планина и Осоговските планини за заштитени подрачја ќе се зголемат можностите за прекугранична соработка со соседните...

Отворен ден на „Дрисла“: Град Скопје презема итни мерки за консолидација...

Новинарски екипи и активисти од еколошките граѓански организации денеска ја посетија депонијата „Дрисла“ и направија увид во состојбата на теренот во рамките на отворениот...

Заев, Филипче и Нуредини учествуваа на Глобалниот бизнис форум „Блумберг“

Загрозената животна средина и економските кризи како најголемите закани и предизвици за глобалниот просперитет се централните теми на годинешниот, трет Глобален бизнис форум „Блумберг“,...