10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 12:09

Ознака: население

Речиси 70 отсто од населението во Франција е вакцинирано

Околу 50 милиони луѓе во Франција веќе се вакцинирани, што сочинува скоро 70 отсто од населението. Овој успех во вакцинацијата се припишува на воведувањето здравствен...

Стартува теренскиот попис, властите уверуваат дека безбедно ќе се спроведе

Утрово почна пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот ќе трае до 30 септември, кога ќе заврши и пописот на дијаспората што почна на...

ЕК: Здравствениот суверенитет на Унијата пред грижата за здравјето на своето...

Источните вакцини ќе го нарушат „здравствениот суверенитет“ на Европа. Тоа е ставот на европската влада (Европската комисија), која водена од амбициите за зголемување на...

Нерезидентното население само се евидентира

Евростат ја применува ваквата практика за да се избегне двојно попишување на луѓето, односно да не се случи лицата што се надвор од матичните...

Пописот официјално одложен за наесен

По четиричасовна дебата, собранието донесе одлука за одложување на пописот. Со 95 гласови „за“ и 12 гласови против, без воздржани, пратениците се согласија пописот...

Попис 2021: Кој е за упис, а кој за отпис

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДЛАГААТ ДВОЈНА ЗАШТИТА ЗА ИЗБЕГНУВАЊЕ МАНИПУЛАЦИИ СО ПРЕБРОЈУВАЊЕТО НА НАСЕЛЕНИЕТО И покрај тоа што сите политички чинители во земјата декларативно се залагаат за конечно...

Половина од населението од Нагорно-Карабах е раселено поради борбите

Властите во Нагорно-Карабах изјавија во средата дека половина од населението е раселено поради борбите со азербејџанските сили во текот на минатата недела. - Според нашите...

Повторно ќе се доцни со пописот на населението

Босна и Херцеговина Во Босна и Херцеговина нема да се одржи пописот на населението во 2021 година, кога го прават тоа и државите-членки на Европската...

Вакцинирањето на населението ќе трае околу една година

И 2021 ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ВО ЗНАКОТ НА КОРОНАТА Според здравствените експерти, доколку Македонија се одлучи на мерка за масовна задолжителна вакцина на целото население,...

До крајот на векот значително ќе се намали светското население

Според објавената студија во ова научно списание, 183 од 195 земји нема да можат да го одржат сегашното население до крајот на векот. Балканот...