Ознака: наса

НАСА ќе покрене истрага за употреба на дрога во компанија на...

Американската вселенска агенција НАСА потврди дека ќе покрене истрага за употреба на дрога во компанијата „Спејс Икс“ откако нејзиниот основач и главен извршен директор...

НАСА: Ни пристига најголемиот студ во космичката ера

Научник на НАСА предупредува дека нè очекува најстрашното смрзнување во модерната историја и дека Земјата ќе се најде во ледена прегратка, бидејќи Сонцето влегува...

Нова “Супер-Земја“ на шест светлосни години од нас

На шест светлосни години оддалеченост од нас, откриена е “Супер-Земја“ која орбитира надвор од нашиот соларен систем. Супер-Земји се планети чија маса е поголема...

НАСА верува дека може да испрати луѓе на Марс за 25...

Смртоносната радијација од вселената, можно ослепување, атрофирање на коските. Тоа е само дел од предизвиците што научниците мораат да ги решат пред некој астронаут...

Изгрејсонцето на Марс звучи морничаво

Со помош на фотографиите снимени од роверот „Опортјунити“ на НАСА, научниците го репродуцираа изгрејсонцето на Марс во звук, користејќи се со техника наречена „сонификација...

Италијанец го хакирал сајтот на НАСА

Италијанските власти соопштија дека неименуван 25-годишен човек е под истрага поради хакирање осум сајтови на НАСА во 2013 година. Осомничениот за кого се верува дека...

НАСА има намера да ја задржи водечката позиција во Вселената

Американската Национала аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) започнува нова етапа во истражувањата на Месечината и Марс, со што има намера да ја задржи водечката...

Откриени две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орбита, телескопот на НАСА - ТЕСС - кој е во потрага по нови светови вон нашиот Сончев...

НАСА од вселената ќе го мери топењето на мразот на Земјата

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) од базата „Ванденберг“ во Калифорнија ја лансираше ракетата „Делата 2“, која во Вселената го однесе инструментот „Ајссат-2“,...