32.4 C
Skopje
19.8.2019 - 18:38

Ознака: наса

Италијанец го хакирал сајтот на НАСА

Италијанските власти соопштија дека неименуван 25-годишен човек е под истрага поради хакирање осум сајтови на НАСА во 2013 година. Осомничениот за кого се верува дека...

НАСА има намера да ја задржи водечката позиција во Вселената

Американската Национала аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) започнува нова етапа во истражувањата на Месечината и Марс, со што има намера да ја задржи водечката...

Откриени две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орбита, телескопот на НАСА - ТЕСС - кој е во потрага по нови светови вон нашиот Сончев...

НАСА од вселената ќе го мери топењето на мразот на Земјата

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) од базата „Ванденберг“ во Калифорнија ја лансираше ракетата „Делата 2“, која во Вселената го однесе инструментот „Ајссат-2“,...

НАСА лансираше нов топлотен штит кон Марс

Американската Национална воздухопловна и вселенска агенција (НАСА) вчера го лансираше и тестираше новиот топлотен штит, налик на чадор, којшто отвара можности за испраќање луѓе...

Поглед врз ураганот Флоренс од вселената

Американската вселенска агенција (НАСА) објави видео од ураганот Флоренс снимено со камера со висока резолуција од Интернационалната вселенска станица, на кое е прикажано движењето...

Астронаут се откажа од обуката на НАСА

Првпат во 50 години астронаут се откажа од подготвителните обуки на американската Национална воздухопловна и вселенска администрација (НАСА). Кандидатот за астронаут Роб Калин (34) одлучи...

Необичен феномен забележан на работ на Сончевиот систем

Со помош на вселенскиот брод „Нови хоризонти", НАСА забележа мистериозна појава на крајот на Сончевиот систем, каде што сончевите честици допираат до границата на...

НАСА лансираше сонда кон Сонцето

Откако спушти робот на Марс и испрати сонди во прелети покрај други планети, НАСА лансираше вселенско летало до Сонцето. Соларната сонда „Паркер“ требаше да биде...

Метеорскиот дожд Персеиди го достигнува својот максимум

Во текот на август секоја на небото е видлив метеорскиот дожд Персеиди, како резултат на разминувањето на Земјата и кометата Свифт Татл. Оваа година метеорскиот...