Ознака: наса

НАСА го одложува планот за база на Mесечината

НАСА предупреди дека плановите за воспоставување постојана база на Месечината може да бидат одложени за една година. Даг Ловеро изјави дека лунарната базна станица...

НАСА: Опасен астероид ќе ни се приближи кон крајот на април

Астероид што би можел да биде опасен за Земјата ќе ѝ се приближи на крајот на април, соопшти НАСА. Според пресметките на научниците, астероидот...

НАСА бара астронаути за пат на Месечината

Многумина во светот, и деца и возрасни, сонуваат да отпатуваат еден ден во вселената. Речиси половина век луѓето не успеаја да стапнат повторно на...

НАСА распиша конкурс за астронаути

Американската агенција за вселенски летови НАСА распиша конкурс за нови астронаути бидејќи планира повторно да испрати летала со човечки екипаж на Месечината. Заминувањето во вселената...

Мистериозно блескаво светло на планетата Марс

Фотографијата направена од роботизираниот ровер „Кјуриосити“ на НАСА фотографираше мистериозно светло на Марс. Црно-белата фотографија прикажува пустинскиот пејзаж со високи карпести ридови во заднина. Претходно...

НАСА обучи 13 нови астронаути кандидати за лет на Марс

НАСА обучи 13 нови астронаути да се подготват за мисиите на Месечината и Марс, како и првото слетување на жена на површината на Земјиниот...

Тинејџер открил нова планета додека стажирал во НАСА

Седумнаесетгодишниот Волк Кукиер откри планета 6,9 пати поголема од Земјата и е 13-та од ваков вид. Тинејџерот-практикант уште третиот ден помагајќи во програмата на Американската...

НАСА откри планета погодна за живот близу Земјата

Ловецот на планети на НАСА, сателитот ТЕСС, ја откри првата планета што може да се насели, која е голема колку Земјата. Ѕвездата ТОИ 700 површински...

Кристина Кок – прва жена со најдолг престој во вселената

Американската астронаутка Кристина Кок го надмина рекордот и стана првата жена што 289 дена во континуитет престојувала во вселената, соопшти НАСА. Пристигнувајќи на Меѓународната вселенска...

„Старлајнер“ безбедно се врати на Земјата по неуспешната мисија

Капсулата „Старлајнер“ на „Боинг“ слета во пустина во Ново Мексико, затоа што не успеа да стигне до Меѓународната вселенска станица. Неуспешната мисија би можела...