Ознака: наса

НАСА: Астероид на 2 ноември ќе помине покрај Земјата

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека на 2 ноември астероид ќе мине крај планетата Земја. Дијаметарот на астероидот, означен како „2018VP1“, е помал од...

НАСА успешно го лансира „роверот“ што треба да даде конечни докази...

Со денешното лансирање на „роверот“ „Персеверенс“ („Истрајност“), НАСА ја почна својата најнова мисија на Марс, која многумина ја сметаат за најамбициозен обид да се...

Роверот на НАСА „Персеверенс“ ќе трага по живот на Марс

Најголемиот и најопремен ровер што бил испратен на Марс ќе тргне на патување да бара докази за минатиот живот на Црвената Планета и за...

Најголемата американска нуклеарна бомба „Б-83“ ја штити Земјата од вселенски закани

„Б-83“ е една од двете ненаведувани бомби кои САД ги одржуваат во рамките на нивниот арсенал по Студената војна, пренесува „Нешнл интерест“. Покрај интерконтиненталните...

Нова трка за освојување на вселената

Земјата стана тесна за големите сили САД по девет години повторно самостојно испратија астронаути на Меѓународната вселенска станица. Тоа би можело да означи крај на...

Историската мисија на „Спејс екс“ мора да чека на вистинскиот момент

Кога имате ракета висока 70 метри и полна со 76.000 литри гориво на платформата за лансирање, додека претседателот на САД посматра, а милиони луѓе...

НАСА ги објави плановите за населувањето на Месечината

Програмата „Артемис“ е мисија во чии рамки луѓето ќе ја воспостават првата база на Месечината. Планирано е тоа да се случи во 2024 година....

Порака на надеж од вселената

Автор: Ерик Вајсброд Си-ен-ен Понекогаш доволна е мала промена во перспективата. Астронаутот на НАСА, Крис Кесиди, вчера испрати порака за единство до својот дом од Меѓународната...

Се склопува мозаикот за патувања до Месечината во 2024-та

Американската вселенска агенција побара од три приватни компании да започнат со изработка на своите лунарни летала, од кои она што ќе биде избрано за...

Пандемијата e трнлива тема за Илон Маск и НАСА, сојузниците за...

Како и многумина работодавачи во САД, НАСА ги испрати повеќето вработени дома за време на пандемијата. Но Американската вселенска агенција и натаму работи на...