Ознака: наса

Првпат ќе се проучува внатрешноста на Црвената Планета

„Инсајт“ треба да слета на Марс на 4 ноември Роботиката на приземјувачот на Марс на НАСА, „Инсајт“, ќе ја проучи внатрешната структура на Црвената Планета...

„Спејс Екс“ лансираше седум сателити со „Фалкон 9“

Ракетата „Фалкон 9“ на „Спејс Екс“ испрати два сателити за мапирање на гравитацијата за потребите на Американската вселенска агенција НАСА, како и пет комуникациски...

„Европа“ главен кандидат за вонземен живот

Јупитерската месечина Европа е главен кандидат за вонземски живот, објавија научниците, бидејќи две децении темелно ги проучувале старите податоци за вселенските летала на Галилео. Тоа...

Откриени тајните од епската „прва мисија на последната планета“ на НАСА

Ракета со големина од 68 метри беше лансирана од Кејп Канаверал, САД, во 2006 година, носејќи ја сондата тешка околу 450 килограми, наречена „Нови...

НАСА испраќа хеликоптер на Марс

Американската вселенска агенција НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс, во рамки на мисијата Марсовски ровер, чие лансирање се планира за 2020 година. - Идејата за...

НАСА испрати сонда кон Марс, ќе ја истражува внатрешноста на планетата

Американската вселенска агенција(НАСА) ја лансираше ракетата „Атлас 5", која треба сондата „Ин-Сајт" да ја пренесе на Марс заради истражување на внатрешноста на планетата. Сондата...

НАСА го ангажира Локид Мартин за изработка на авион побрз од...

Американската вселенска агенција НАСА го ангажирала Локид Мартин за проектирање, изградба и тестирање на авион што ќе лета побрзо од звукот и ќе го...