Ознака: наса

НАСА објави анимација за слетувањето на роверот „Персеверенс“ на Марс

Американската вселенска агенција НАСА објави анимација на која е прикажано како роверот „Персеверенс“, тежок еден тон ќе слета на Марс на 18 февруари. Роботот...

НАСА ќе плаќа само еден долар за примероци од Месечината

Американската вселенска агенција (НАСА) ќе и плати на компанијата за собирање примероци од Месечината само еден долар, откако оваа понуда била прифатена како најдобра. Изминатиот...

Мистериозниот објект што кружи околу Земјата не е астероид, туку стара...

Мистериозниот објект што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета стара 54 години, потврдија денес астрономите на НАСА. Објектот, кој бил забележан со телескоп...

НАСА полага големи надежи во мегаракетата „Ес-ел-ес“

НАСА конструира огромна ракета наречена „Систем за вселенско лансирање или скратено „Ес-ел-ес“ со цел да испрати астронаути на Месечината, а потоа евентуално и на...

Преземањето на одговорноста на НАСА го претвори Маск во модерниот титан...

Новолансираната капсула на „Спејс Екс“, наречена „Змеј“, која завчера полета од вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида, успешно стигна до Меѓународната вселенска станица, и ќе...

Мисијата на „Спејс екс“ означи нова ера за НАСА

„Спејс Екс“ на Илон Маск успешно испрати четворица астронаути кон Меѓународната вселенска станица (ИСС) преку првата вселенска мисија што за НАСА ја изведе приватна...

Мистериозниот сјај на месечината Европа

Чудни нешта се случуваат кога радијацијата ќе допре до ледената површина на една од месечините на Јупитер Авторка: Марина Корен Атлантик На прв поглед не изненадува фактот...

НАСА: На Месечината дефинитивно има вода

Американската вселенска агенција НАСА денеска потврди дека на Месечината има вода, пренесуваат светските агенции. - За првпат потврдивме присуство на вода на страната на Месечината...

Нокиа избрана за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината

НАСА ја избра финската Нокиа за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината, соопшти компанијата. Мрежата ќе биде дел од напорите на американската вселенска агенција...

Астронаутка на НАСА од вселената ќе гласа на претседателските избори во...

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните избори во САД, објавува...