14.8 C
Skopje
21.9.2021 - 10:41

Ознака: наркокартел

Наркокартелите го заземаат Тикток

Егзотични животни и оружје, купишта пари и блиндирани автомобили, како и полиња со афион, додека во позадина свири балада која ги воспева мексиканските наркокартели,...

Апсењето на наркобосот треба да даде одговори за масакрот врз мормоните...

Мексиканските безбедносни сили уапсија локален наркобос вмешан во масакрот врз мормонско семејство од Ла Мора во 2019 година, во кое беа убиени три жени...

Мексиканскиот претседател ги повика наркокартелите да не делат помош

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор ги повика наркокартелите повеќе да не делат пакети со помош на населението за време на кризата поради пандемијата...

Верувањето на мормоните во соживот со наркокартелите заврши трагично

Со децении малото село на американските мормони во планините во северозападно Мексико, коегзистираше мирно со најмоќниот наркокартел во регионот. Американците застануваа на контролните пунктови...

Мајка и четири деца убиени во напад на наркокартел во Мексико

Девет члена на американско мормонско семејство, меѓу кои и најмалку четири деца, биле убиени во напад на наркокартел во Мексико. Вооружени напаѓачи го нападнале...

Убиството на американското семејство ја испраќа војската на САД во Мексико?

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер порача дека е подготвен да испрати војска во Мексико по масакрот во кој беа убиени девет члена на...

„Глушецот“ е на слобода, Кулијакан може да здивне

Жителите на Кулијакан можеа да здивнат, чувствувајќи олеснување во деновите по опсадата на мексиканскиот град од страна на наркокартелот Синалоа. Олеснување бидејќи заврши теророт,...

Апсењето на синот на Ел Чапо предизвика улична војна во Мексико

Во мексиканскиот Кулиакан избувнаа судири меѓу безбедносните сили и припадниците на моќниот наркокартел Синалоа, чиј поранешен лидер е Хоакин Гузман, попознат како Ел Чапо. Причината...

Принцот на Синалоа ги предаде наркокартелот и татка си

Веројатно никој не го познава подобро мексиканскиот наркокартел Синалоа од Висенте Замбада Ниебла, настрана од водечките луѓе на криминалната организација, пишува „Њујорк тајмс“. Станува...

Сметководителот и сопругите на картелот ги откриваат тајните на Ел Чапо

Деталите за сложената операција за трговија со дрога која ја предводеше Хоакин Гузман - Ел Чапо, вчера беа изложени во судскиот процес во Њујорк,...