Ознака: нарендра моди

За индискиот премиер Моди, Трамп е бог

Американскиот претседател Доналд Трамп ја почна својата посета на Индија со пристигнување во градот Ахмедабад, каде беше пречекан од премиерот Нарендра Моди. На крикет-стадионот,...

Можна војна меѓу Пакистан и Индија, предупредува Кан

Премиерот на Пакистан, Имран Кан, отворено предупреди дека е можна војна поради индиската репресија во спорниот хималајски регион Кашмир. Неговата изјава следи во моменти на...

Пакистанскиот премиер сака да го обвини Моди за соучесништво во тероризам

Имран Кан ќе го искористи обраќањето во ООН за да ги нагласи наводните злосторства на индиската армија Пакистанскиот премиер Имран Кан ќе одржи говор на...

Наводната продажба на Кашмир го вознемири Пакистан

Поранешната сопруга на пакистанскиот премиер Имран Кан тврди дека Кан од претходно знаел за плановите на Индија за укинување на автономијата на Кашмир, па...

Опсаденото предградие во Кашмир ја става на тест волјата на Моди

Веќе седум дена, демонстрантите од Сура, предградие во главниот град на Кашмир, Шринагар, патролираат на влезовите во областа забарикадирана со помош на метални шипки,...

Трамп ги поттикна најлошите инстинкти на автократските лидери

Се чини дека глобалното затоплување може да служи како корисна метафора за глобалните прашања. Минатата недела понуди низа на примери во кои може да...

Новиот инцидент во Кашмир навестува поголем воен конфликт на Индија и...

Во вооружени престрелки на индиската и пакистанската армија загинаа најмалку пет лица, информираше пакистанската армија, а пренесе „Дојче веле“. Пакистански извори потврдуваат дека загинале...

Кашмир во изолација го очекува следниот чекор на Моди

Владата на Индија има намера да ја укине уставната одредба за специјален статус на Кашмир со цел целосно да го интегрира овој мнозински муслимански...

Индискиот премиер Моди постигна историска победа на изборите

На општите избори победи Индиската народна партија (БЈП) на премиерот Нарендра Моди, рече функционерката на таа партија и министерка за надворешни работи Сушма Свараџ,...

Индискиот премиер ја лансира кампањата за реизбор во вселената

Нарендра Моди нареди тестирање на антисателитски ракети неколку недели пред изборите Економист Индискиот премиер Нарендра Моди вчера се обрати на телевизија пред нацијата, за да соопшти...