Ознака: напредок

ЕК го објави извештајот за Македонија

Еврокомесарот за проширување и добрососедство Оливер Вархеји денеска го презентира Извештајот за напредокот, Пакетот за проширување и Инвестицискиот план за Западен Балкан. Во извештајот, меѓудругото...

Заев: ЕК заклучи дека постигнавме напредок и сме на добар пат

Европската комисија денеска ги објави двата исклучително важни документи за европската агенда на Македонија: Годишниот пакет за проширување, кој го вклучува годишниот Извештај за...

Брнз: Земјата има постигнато значаен напредок за кус период

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска во неговиот кабинет, ја прими амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз, со нејзини соработници. - На средбата, претседателот Џафери...

Европската комисија само бележи факти, но не и резултати

РАЗЛИЧНИ ГЛЕДИШТА ЗА КРАТКИОТ ИЗВЕШТАЈ ОД БРИСЕЛ Нотирањето постапки во правосудството, кои не се завршени, не е показател за ЕК да констатира дека има напредок...

Вештачката интелигенција сѐ уште не е на нивото на кое човештвото...

Вештачката интелигенција, од нејзиниот зачеток во 70-тите години на минатиот век до денес, не е стигната на нивото на кое човештвото се надеваше. Напредок,...

Напредокот е евидентен, но сепак недоволен за победа

Ние сме репрезентација на која системот ѝ се базира на шутеви за три поени. Потребни ни беа само три тројки за да имаме подобар...

Ѓорческа освои нови бодови за напредок на ВТА-листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа загуби во финалето на турнирот на тврда подлога во Трнава (Словачка) за награден фонд од 25.000 долари, од Софија Лансере...

Кој си игра со македонскиот спорт?

Спонзорствата се еден посебен однос, постапка на човекољубив однос кон другите, љубов и пожртвуваност, ставање на туѓиот интерес пред другиот. Тие треба да придонесат...

Ѓорческа во второто коло, за напредок на ВТА-листата

Ѓорческа е прва носителка на турнирот во Анталија (Турција), каде што во неделата го освои претходниот турнир во тој град, нејзин десетти во кариерата...

Седумдесет години напредок на Кина

Голем дел од Западот, како и од Азија, продолжува да го претпоставува најлошото за Кина, што може да има катастрофални последици. Како што напиша...