5.8 C
Skopje
19.1.2022 - 15:53

Ознака: напад

Аналитичари: Еднократни напади во Сирија ќе немаат ефект

Во првите реакции по денешните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, аналитичарите имаат различни оценки - од тоа дека еднократна акција, нема...

Реакции низ светот за нападите во Сирија

Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата...

Сирија ја осуди „варварската и брутална агресија“ на западните земји

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија...

„Ал Арабија“: Нападнатите објекти во Сирија биле евакуирани пред неколку дена

Сириските власти изминативе денови ги евакуирале опремата и луѓето од објектите што беа цел на денешните напади на вооружените сили на САД, Велика Британија...

САД, Британија и Франција извршија напади врз Сирија

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинивањата дека сириските владини сили минатата...

Асад: Напад врз Сирија би го дестабилизирал регионот

Каков било напад врз Сирија само би донел поголема нестабилност во регионот, а е закана и за меѓународниот мир и безбедност, изјави претседателот на...

Американски шпионски авиони слетаа на Крит

Два американски разузнавачки авиона слетаа на аеродромот „Никос Казанѕакис“ во градот Ираклион на грчкиот остров Крит. Еден од авионите бил со цивилни ознаки, а другиот...

Кирацовски: Толпата имаше цел да убие, нѐ спасија обезбедувањето и Господ

По претседателот на Собранието Талат Џафери и министерот Дамјан Манчевски, за настаните во законодавниот дом на 27 април лани, попладнево во Кривичниот суд сведочи...

Момче нападнато со метален предмет во Скопје

Скопјанецот М.Р. (26) ноќеска околу 4:30 часот физички бил нападнат на улицата „ Благоја Стефковски“ во Скопје.  Како што соопшти МВР, додека М.Р.  управувал со неговото возило,...

Русија тврди дека Израел е одговорен за нападот врз сириската база

Руската армија тврди дека два израелски авиони Ф-15 извршиле напад врз сириската воздухопловна база Т-4 во провинцијата Хомс. Руското МНР нагласува дека израелските авиони извршиле...