Ознака: напад

Талибанците се обидоа да освојат воена база во Авганистан

Најмалку 23 припадници на авганистанските безбедносни сили се убиени денеска во напад на талибанците во авганистанско-американска база во југозападниот дел на земјата, соопштија локалните...

Индија изврши напад во Кашмир, Пакистан го задржува правото да одговори

Воени авиони на индиските воздухопловни сили ја поминаа контролната линија во спорниот Кашмир и бомбардираа територија под контрола на Пакистан, потврдија двете земји. Индија соопшти...

Скопјанец прободен со нож во угостителски објект

При меѓусебна расправија синоќа дошло до физичка пресметка помеѓу гости во ресторан, при што едно лице е прободено со нож во пределот на стомакот,...

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка,...

Од Шутка потврдија за инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро...

ОЈО поднесе обвинение против скопјанец за напад врз полицајка

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе обвинителен предлог против едно лице кое се товари за кривично дело „напад врз...

Граѓанин на Кичево физички нападнат од шумо-чувар

Синоќа нешто пред 19 часот, во Полициската станица Кичево Д.С.(38) пријавил декa на Ул. Борис Кидрич физички бил нападнат од  ГК(47), шумо-чувар вработен во...

Не постојат докази дека напаѓачот од Марсеј бил радикализиран

Не постојат докази дека напаѓачот од Марсеј бил радикализиран или бил терорист, истакна денеска обвинителот на Марсеј, по смртта на 36-годишното лице, убиено од...

Повеќемина повредени во напад со нож во Марсеј

Маж вооружен со нож нападна четири лица на прометна улица во францускиот град Марсеј, по што полицијата го застрелала, нанесувајќи му сериозни повреди на...

Кој сака да ја тероризира Македонија?

Ваквите отворени предупредувања во јавноста кај нас, од сериозни безбедносни служби како онаа на САД или на Бугарија, а преку нивните МНР-а, односно дипломатско-конзуларни...