17 C
Skopje
19.9.2018 - 4:02

Ознака: напад

Протестен марш во Тирана во знак на поддршка на новинарката Лала

Новинари и претставници на албанските медиуми, на кои им се придружија и граѓански организации и жители на Тирана, вечерва одржаа протестен марш на плоштадот...

Двајца убиени во нападот во Париз, ИД ја презеде одговорноста

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за нападот со нож денеска во предградие на Париз, во кој две лица беа убиени, а...

Еден убиен во напад со нож во Париз

Едно лице е убиено, а две се тешко повредени во напад со нож во предградие на Париз. Полицијата наведе дека „напаѓачот е неутрализиран“. Деталите од нападот...

Рафални истрели врз американската амбасада во Анкара

Инцидентот се случува во период на значајно влошување на односите помеѓу сојузниците од НАТО, Вашингтон и Анкара, поради притворањето на американскиот свештеник Ендру Бренсон...

Службеник убил двајца колеги, а повредил четворица

Службеник од канцеларијата на локалниот муфтија во градот Терџан во источна Турција денеска пукал во свои колеги и во таа прилика убил двајца, а...

Најмалку 25 загинати во самоубиствен напад во Кабул

Најмалку 25 лица загинаа и 35 се ранети во самоубиствен напад извршен денеска пред обрзовен центар во Кабул. Експлозијата се случила во претежно шиитскиот регион...

Нов биланс: Во нападот во Јемен загинале 40 деца

Во нападот врз автобусот во Јемен загина 51 лице, меѓу кои 40 деца, е новиот биланс што денеска го соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот...

Нападната воена база во Авганистан, убиени најмалку 10 војници

При напад на талибанците врз воена база во северниот дел на Авганистан убиени се најмалку 10 војници, а повредени се 15. Во борбите во последните...

Почина скопјанецот што бил нападнат на Кеј

Шеесет и шестгодишен скопјанец, што на 3 август бил нападнат на улицата „Кеј 13-ти Ноември“, вчера починал на Невро-хирургија при комплексот клиники „Мајка Тереза“. На...

Оружен напад во Манчестер, најмалку 10 повредени

Најмалку десет лица се повредени синоќа при оружен напад во англискиот град Манчестер, јави ДПА. Полицијата пристигнала на местото на инцидентот во квартот Мос Сајд...