6.8 C
Skopje
20.10.2021 - 12:08

Ознака: напади

Испрати ли Обама директна порака до Трамп?

По трагичните настани викендов во САД, поранешниот американски претседател Барак Обама на Твитер ги повика лидерите да не поттикнуваат страв и омраза. - Треба да...

Трамп побара поголема одлучност при спроведување на смртната казна

Американскиот претседател Доналд Трамп апелираше за брзо извршување на смртната казна, без, како што рече тој, непотребното едногодишно одлагање, пренесоа американските медиуми. Тој апелираше за...

Трамп: Лажните вести придонесoа многу за гневот и бесот создадени во...

Американскиот претседател Доналд Трамп ги смета лажните вести за одговорни за нападите што се случија овој викенд во Охајо и Тексас во кои беа...

Најмалку 43 лица загинаа во напади во Сирија

Во напади во Идлиб загинаа најмалку 43 луѓе, а ранети се повеќе од 100 лица, соопшти Сириската организација за човекови права со седиште во...

Мировните преговори со САД не ги спречуваат талибанците да продолжат со...

Талибански милитанти убија најмалку 26 членови на провладината милиција во северот на Авганистан, на истиот ден кога нивни претставници треба да се сретнат со...

Преговори наместо напади

Трамп одобрил, па во последен миг се откажал од напад против Иран, објави „Њујорк тајмс“. Неговите сојузници со сета сила сега се обидуваат да...

Уапсен маж кој планирал напад врз амбасадата на САД во Брисел

Белгиската полиција уапси маж за кој се сомнева дека планирал да изврши терористички напад врз амбасадата на САД во Брисел, соопштија денеска обвинителите. Мажот кој...

Кој има интерес од нападите на танкерите во Оманскиот Залив?

За инцидентите, кои се случија во Оманскиот Залив и, за среќа, поминаа без жртви, Вашингтон веднаш го обвини Иран, без притоа да понуди некакви...

Трамп го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го “националeн срам”, кој го уништува главниот град на Велика...

Повеќе од 50 повредени откако Саудијците продолжија со бомбардирањето на Сана

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија во четвртокот ги обвнови воздушните напади врз бунтовниците во главниот град на Јемен, Сана, во очигледна одмазда за нападот...