7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 1:35

Ознака: напади

Уапсени пет припадници на Исламска држава во Русија

Руската федерална безбедносна служба ФСБ, приведе петмина мажи, осомничени дека се припадници на Исламска држава. Како што се наведува, двајца од уапсените се Руси, а...

Во Заливот почнаа контроли на поморската коалиција предводена од САД

Поморската коалиција предводена од САД денеска и официјално во Бахреин почна со дејствување со цел заштита на поморскиот сообраќај во водите на Заливот, каде...

Властите во Авганистан немаат контакт со дел од избирачките места

Авганистанската независна изборна комисија нема контакт со 910 од 4.942 гласачки места ширум земјата, во која денеска се одржуваат претседателските избори, пренесува „Ројтерс“. - Испративме...

Две лица уапсени во Каталонија поради експлозиви и планирање напади

Двајца мажи уапсени под сомнение за заговор за насилни дејства во Каталонија им кажале на шпанските истражители дека правеле и тестирале експлозиви, изјави извор поврзан со...

Хутите подготвуваат нови напади на Саудиска Арабија?

Јеменските бунтовници подготвуваат нови напади врз Саудиска Арабија, за што странски дипломати биле информирани од лидерите на Хутите, наведува „Волстрит џурнал“. Некои лидери на бунтовниците...

Авганистан: Десетици убиени во Кабул, талибанците ги заоструваат нападите

Најмалку 50 цивили загинаа во два поединечни напади кога западно поддржаните авганистански владини сили и талибанските борци извршија напади откако пропадна мировниот договор меѓу вооружените групи...

Растат тензиите по нападите врз саудиската рафинерија

Тензиите во Персискиот Залив не стивнуваат по нападите со дронови врз рафинерија и нафтено поле во Саудиска Арабија. Некои американски претставници директно го обвинија...

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападите во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска закана за регионалната безбедност. -...

Нападите од кучињата скитници во Кичево не запираат

И покрај заложбите на локалната самоуправа во Кичево, конечно да го реши проблемот со кучињата скитници, барем засега проблемот не е целосно разрешен а...

Два града обединети во трагедија карактеристична само за Америка

Во помалку од 24 часа овој викенд, два града на раздалеченост од безмалку 2.500 километри се обединија во трагедија која е карактеристична само за...