14 C
Skopje
24.9.2018 - 23:55

Ознака: напади

Годишнина од нападите во Њујорк и Вашингтон

САД денеска одбележуваат 17 година од терористичките напади во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа над 3.000 луѓе. Исламистите, повеќето од нив од Египет, киднапираа...

Рускоска: Нинџа и Кољо организатори на упадот во Собранието, пратениците вратари

Нападите во Собранието ќе останат длабоко врежани во историјата на Македонија. Напаѓачите, кои денес се на обвинителната клупа, преку доказите ќе се види дека...

Зачестија нападите врз граѓаните од агресивни улични кучиња

Присуството на големи групи кучиња-скитници на улиците и зачестените напади врз граѓаните предизвикуваат чувство на страв и несигурност. Во изминатиов период како да зачестија...

Тинејџерка планирала напад оти не станала „џихад невеста“

Тинејџерка од Лондон денеска е прогласена за виновна за планирање на напад врз Британски музеј, што имала намера да го стори бидејќи не успеала...

Талибаните најавија пролетна офанзива

Талибаните објавија дека започнуваат со пролетна офанзива и ја отфрлија понудата за мировни разговори на авганистанскиот претседател Ашраф Гани. Екстремистите најавија дека главна мета на...

Абдеслам осуден на 20 години затвор за нападите во Брисел

Судот во Брисел го осуди џихадистот Салах Абдеслам на 20 години затвор за терористички обид за убиство на полицајци. Абдеслам, единствениот преживеан од терористичките...

Салах Абдеслам осуден на 20 години затвор за оружен инцидент во...

Затворска казна од 20 години пресуди денеска Судот во Брисел за Салах Абдеслам за терористички обид за убиство врз полицајци. Абдеслам, единствениот преживеан од терористичките...

Најмалку 14 загинати во два напада во Авганистан

Најмалку 14 војници и полицајци загинаа во два одвоени напада во авганистанската провинција Бадгис, соопштија локалните власти. Заменикот на регионалниот шеф на полицијата Гилам Сарвар...

Дипломатска офанзива за поддршка на нападите во Сирија

Со нацрт-резолуцијата на САД, Британија и Франција се бара од ОН да се обидат да го заживеат преговарачкиот процес, да прифатат примирје и да...

Меј: Акцијата во Сирија беше морално и легално оправдана

Сирија се обидува да ги скрие фактите за хемискиот напад што беше извршен со асистенција на својот сојузник Русија, рече британската премиерка Тереза Меј,...