16 C
Skopje
23.10.2020 - 16:07

Ознака: наоми осака

Пожарите и чадот го ставија тенисот во втор план во Мелбурн

Собрани над 3,5 милиони долари за настраданите во регионот, а донирањето ќе продолжи во текот на целиот турнир. Титулите од лани ќе ги бранат...

Тениска кокоманија и во Њујорк

Младата 15-годишна Коко Гоф стигна до третата рунда на гранслем- турнирот во Њујорк, во која беше елиминирана од бранителката на титулата, Наоми Осака По Вимблдон...

Серена Вилијамс четврта година по ред со најголема заработка

Таа во периодот од 1 јуни 2018 до 1 јуни 2019 г. заработила 29,2 милиони долари, од кои само 4,2 милиони се од турнирите,...

Осака елиминирана во третото коло на турнирот во Мајами

 Лидерката во светската ВТА листа, Наоми Осака (Јапонија) отпадна во третиот круг на силниот тениски турнир на тврда подлога во Мајами со награден фонд...

Наоми Осака за четири месеци од ѕвезда до суперѕвезда

Осака (21), која победи на Австралија опен на вториот гранслем-турнир едноподруго (лани во септември триумфира во Њујорк), од денеска ќе биде и прворангирана светска...

Прво финале за Квитова во втората кариера

Нејзина противничка ќе биде Јапонката Наоми Осака, за која ова е второ гранслам-финале, по деби-триумфот лани во Њујорк Јапонката Наоми Осака (21), вторпат едноподруго ќе...

Осака заработила 6,4 милиони долари, најмногу од тенисерките

Заработката на Осака е повисока за 34.725 долари од светската тенисерка број 1, Симона Халеп од Романија Наоми Осака (21) од Јапонија, победничката на тенискиот...

Осака ја продолжи дебитантската низа на гранслемите

Јапонката славеше на САД опен и тоа беше седми пат на последните 12 гранслем-турнири некоја тенисерка првпат да победи на еден од гранслемите, по...

Серена Вилијамс се запозна со квалитетите на Осака

Јапонската тенисерка Наоми Осака (20) продолжува со одличните игри по триумфот во Индијан Велс пред пет дена. Таа синоќа во првото коло од Мастерсот...