Ознака: накит

Бајач измамил скопјанка – ѝ побарал накит за да го закопа...

Измамник украл накит од скопјанка. Според информациите на полицијата, 68-годишна жена од Карпош пријавила дека во нејзиниот дом дошол М.Ш. кој ја довел во заблуда,...

Две девојки ограбени синоќа во Центар, одземен им е накит

Две девојки пријавиле синоќа дека на различни локации во центарот на Скопје им бил одземен накит од страна на непознати лица. Дваесет и деветгодишна девојка...

„Булгари“ ја претстави раскошната барок-колекција накит

Дизајнерката на новиот накит на брендот „Булгари“, Луциа Силвестри, креираше накит инспириран од барокот. Како што објаснува таа, моделите се ода на Рим и...

Скопјанец уапсен на Деве Баир со возило полно со стари монети...

Скопјанец бил уапсен на Дебе Баир со возило во кое имало артефакти. Како што информира полицијата, вчера околу 13 часот на Граничниот премин „Деве...

Накит за сите урбани херои

Емилија Миткоска на 21 февруари ја закажа својата изложба „За сите урбани херои“. Своите креативни дизајни на накит, инспирирани претежно од музиката, ќе ги...

Пронајдена нови англосаксонски гробови во Англија

Во нов археолошки проект во Линколншир, Англија, беа откопани 20 англосаксонски гробови стари 1600 години. Погребаните тела на жените почиваат со лични предмети кои...

Мајките најмногу бараат да купат накит со капка мајчино млеко во...

Секое парче што се заробува, претходно поминува процес на дехидрирање ако е течност, сушење ако е цвет или инсект и запечатување ако е лист...

Денови на филигранство и накит

Занаетчиската комора - Скопје и „Скопје сити мол“ четврти пат го организираат настанот „Денови на филигранство и накит“, со кој сакаат да се даде...

Украден преносен компјутер, девизи и накит од стан во Скопје

Лап топ, 200 евра, разновиден златен накит, како и накит „Сваровски", во вкупна вредност од 300.000 денари биле украдени од стан во Скопје . Во...

Од стан во Ѓорче Петров украдени пиштол, пари и накит

Златен накит, пари, пиштол „Брунер чешка зброевка - Компакт“ калибар девет милиметри и рамка со 14 куршуми, се украдени вчера од стан во Ѓорче...