Ознака: надзор

Софија под надзор на САД поради нелегална „трговија со луѓе“

Бугарија ги поткопува напорите на меѓународната заедница за спречување трансграничен криминал САД ја ставаат Бугарија под надзор затоа што не ја сфаќаат сериозно трговијата со...

Таткото на Бритни Спирс повеќе нема да има надзор над нејзиниот...

Таткото на Бритни Спирс, Џејми Спирс, е суспендиран од конзерваторскиот надзор над имотот на поп пејачката, одлучи судија во Лос Анџелес во средата. На новото...

Нуредини: Имаме потреба од повеќе инспекциски служби

Законот за инспекциски надзор на животната средина е неопходно конечно да го види светлото на денот, бидејќи со одложување на неговото носење, се занемаруваат...

Пандемијата овозможи наплив на странски компании за надзор во Европа

Европските влади создадоа пракса за ангажирање на странски технолошки компании за надгледување на сопствениот народ, за што најчесто ги користат услугите на американски фирми...

Инспекторите извршија 5.228 контроли, затворени се шест угостителски објекти

Во периодот од 8 до 14 февруари, Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Државниот инспекторат за животна средина,...

Груби изврши надзор на новите повеќејазични патокази на Коридорот 8

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со директорот на ЈП „Македонија пат“ Беким Мемети, директорот на ЈП „Државни патишта“, Ејуп...

Во последните седум дена извршени 4.817 надзори и контроли

Во периодот од 11 до 17 јануари, од страна на седумте инспекциски служби, се спроведени вкупно 4.817 надзори и контроли. При спроведените надзори, Државниот...

Либералните демократии најмногу користат технологии за надзор

Голем дел од државите низ светот сега целосно или делумно користат кинеска технологија за надзор заснована на вештачка интелигенција, вклучувајќи ја технологијата за препознавање...

Потврден првиот случај на коронавирус во Босна и Херцеговина

Во Босна и Херцеговина, поточно на подрачјето на Република Српска, е потврден првиот случај на заразен со коронавирус, потврди Министерството за здравство на Република...

Кинезите што градат автопат во Црна Гора се под здравствен надзор

Работници од Кина кои градат автопат во Црна Гора се под постојан здравствен надзор, а поради ширењето на коронавирусот мерките на претпазливост се засилени,...