Ознака: надеж

Искушенија и црковна надеж

МПЦ доби двајца нови владици, духовно растени во македонските манастири. Верниците и народот на нивните хиротонии извикуваа: „Достојни“. Токму тоа и се очекуваод нив,...

ЛОИ ќе испратат нова порака за заедништво, но сега и за...

Премногу е рано да се шпекулира за Игри без гледачи, но, повторно, олимпискиот дух би бил во најдобро издание со полни стадиони. Остануваме посветени...

Се надевам дека носиме ведрина и надеж во овој и ваков...

Стојчевска учествуваше на првото издание на овој фестивал, кој се одржа во Беране, Црна Гора, под слоганот „Тие“, а периодов таа учествуваше и на...

Години на надеж и борба за Шумахер

Веста за несреќата на легендарниот возач со најмногу титули (7) во Формула 1, Михаел Шумахер, при крајот на 2013 година, стана главна вест во...

Во надежта ги бараме добрината и решението за нашите тешкотии

проф. д-р Кирил Темков Кога животот на човекот е исполнет, надежта е неговата најголема суштина и најубава страна. Кога во животот некој има проблеми и...

Автокефалната надеж живее

Патот кон Брисел и патот кон православното семејство, за жал, се поплочени и со голема доза политика. Иако можеби за евроинтеграциите е разбирливо, бидејќи...

Надежта значи неоткажување од можностите и од очекувањата

проф. д-р Кирил Темков Кога животот на човекот е исполнет, надежта е неговата најголема суштина и најубава страна. Кога во животот некој има проблеми и...

Зарем тикетот стана најголема надеж за подобар живот

Неофицијалните статистики велат дека дневно во обложувачниците се уплатуваат по половина милион евра, од што произлегува дека секој жител на оваа земја дневно троши...

Дали 2019-та ќе биде година на македонската автокефалност?

МПЦ во период меѓу надежта и реалноста Очекувањата на аналитичарите се дека во следната 2019 година ќе се интензивира дијалогот меѓу МПЦ-ОА и Вселенската патријаршија,...