10.8 C
Skopje
25.10.2021 - 13:10

Ознака: Нада Прља

Итност за утопија

Кон изложбата „Сè што ни е заедничко“, Музеј на современа уметност, Скопје. Куратори: Мира Гаќина и Јованка Попова Концептот „Сè што ни е заедничко“, презентиран...

Нада Прља за македонската современа уметност во Париз

Уметницата Нада Прља, претставничката на Македонија на минатото, 58. Биенале во Венеција, на 9 јануари во Париз одржа презентација на македонската современа уметност, во...

Нада Прља со „АдаН во градот на огнот“ во МСУ

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност - Скопје, ќе биде отворена изложба на Нада Прља со наслов „АдаН во...

Димитров: Уметниците се покажаа како наши најдобри амбасадори

Во Венеција официјално е отворен павилјонот на Македонија со проектот на Музејот на современата уметност (МСУ) „Субверзија во црвено“ на авторката Нада Прља, во...

Најмногу Американци на централната изложба на Биеналето во Венеција

Меѓу 79 уметници избрани за централната изложба се најдоа 16 американски, а по бројот предничат и Франција (шест), Кина, Велика Британија, Германија, Индија, Јужна...

Кон Венеција мора да пловиме сигурно, брзо и директно

Никогаш не би можела да размислувам за уметност како слика на ѕид (иако сакам слики на ѕид) - уметноста сама има капацитет за многу...