29.7 C
Skopje
24.8.2019 - 11:29

Ознака: награди

УЕФА ги зголеми наградите, Македонија игра за 1,5 милион евра

Македонската фудбалска репрезентација, покрај тоа што игра за првото место во групата 4, во лигата Д, во Лигата на нации, кое носи пласман во...

Доделена државната награда „11-ти Октомври“

На преведувачот и писател Драги Михајловски, на писателот и новинар Ристо Лазаров, на актерот Петре Арсовски и на хирургот-уролог Александар Ставридис денеска во Собранието...

„Франс фудбал“ воведе две новини во трката за наградите

Францускиот магазин „Франс фудбал“ објави две дополнувања во својот избор на најдобрите во фудбалот за 2018 година, за познатата награда „златна топка“, која се...

Бизнис идеите „Big heart“, „Sweet and Fit“, „ Pixyle“ и „QxJunk“...

Ангажирање на артисти како магионичари кои ќе го прават поубав секој ден на лицата со некакви потешкотии (деца без родители, лица со ментални болести,...

Спој на елеганција и фудбал во Лондон

Најголемите фудбалски ѕвезди беа собрани на церемонијата на доделувањето на наградите на Светската фудбалска федерација (ФИФА) што се одржа синоќа во Лондон. Лука Модриќ,...

Ентони Бордејн постхумно награден со шест награди „еми“

Познатиот готвач Ентони Бордејн, кој се прослави известувајќи од разни делови на светот, постхумно беше награден со шест награди „еми“ за својата патеписно-кулинарска емисија...

Пет награди за Театарот за деца и младинци во Подгорица

Претставата „Тоби“ на Театарот за деца и младинци освои пет награди на 7-ot Меѓународен фестивал за кукларство во Подгорица. Како што соопшти ТДМ, „Тоби“ освои:...

Најмногу награди за „Сараевскиот воен театар“

Меѓународното жири на 5-от Интернационален фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој се одржа од 18 до 24 јуни, во состав Иван Лео Лемо (претседател...

„Црниот пантер“ триумфира на наградите на Ем-ти-ви

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на доделувањето на филмските и телевизиските награди на Ем-ти-ви. Филмот за афроамериканскиот суперхерој е прогласен за најдобар филм...

„Празник на липите“ во ДПМ

Утре во 10 часот во Друштвото на писатели на Македонија ќе се одржи традиционалната манифестација „Празник на липите“. Во свечениот дел ќе им бидат...