25.4 C
Skopje
18.7.2019 - 11:30

Ознака: награди

Доделени наградите „кидс чојс“

Традиционалните награди „кидс чојс“, чии добитници се избираат со гласовите на децата, беа доделени во Лос Анџелес. На доделувањето, добитниците, како и обично, беа...

Христијан Славкоски ниже награди на натпревари по математика

Ако за повеќето ученици во земјава математиката е табу-тема, за матурантот од кичевската гимназија „Мирко Милески“, Христијан Славкоски, таа е најомилен предмет. Љубовта кон...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на 14 и 15 март...

Mакедонската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар Митевска по неверојатниот успех на Берлинскиот Филмски Фестивал и освоените...

Сите Оскари ќе се доделуваат во живо на 24 февруари

Организаторите на церемонијата на доделување на филмските награди Оскар се откажаа од намерата четири статуетки да се доделат за време на рекламите во текот...

Објавени номинациите за овогодишните Оскари

Жирито на Американската филмска академија денеска ги објави номинациите за наградите Оскар за 2019 година. Номинациите беа презентирани во живо на Јутјуб каналот на наградите...

Евгениј Поп Ацев спортист на годината на Град Скопје

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска му го додели признанието на најуспешниот спортист за 2018 година – пливачот Евгениј Поп Ацев, пренесува МИА. На...

Барди и Ибраими најдобри во изборот на ФФМ

Интернационалецот од шпански Леванте, Енис Барди, вторпат едноподруго е прогласен за најдобар македонски фудбалер во странство, додека Бесарт Ибраими од Шкендија ја доби наградата...

Грст награди за младите уметници од ООУ „Тоде Хаџи Тефов“ од...

Дека уметноста дава можности да се изразат сопствените ставови и мислења потврди ученичката Николинка Глигорова од ООУ „Тоде Хаџи Тефов“ од Кавадарци, која го...

Адри­ја­на Поп Ар­со­ва и Да­рио Ивановски нај­ус­пеш­ни ат­ле­ти­ча­ри за 2018 го­ди­на

Ат­лет­ска­та фе­де­ра­ци­ја на Ма­ке­до­ни­ја (АФМ), на при­год­на­та све­че­ност во Скоп­је, ги прог­ла­си нај­до­бри­те ат­ле­ти­ча­ри, тре­не­ри и клу­бо­ви за 2018 го­ди­на Ма­ке­дон­ски­те ат­ле­ти­ча­ри го­ди­на­ва по­ста­ви­ја 11...

Врачување на наградите за „Денови на европско Скопје“

Во рамките на манифестацијата „Денови на европско Скопје“, во просториите на ЕУ-инфоцентарот, денеска, со почеток во 11 часот, амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, ќе...