Ознака: награди

Софија Ташкоска освојува награди на натпревари по пијано

ТАЛЕНТИ Софија Ташкоска од Прилеп е млада и надежна пијанистка, која во изминатиот месец учествуваше на пет меѓународни натпревари по пијано и се врати со...

Доделени наградите на литературниот фестивал „Стихувалки 2022“

Пред голем број присутни, во средата, на зелениот покрив во домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, беа соопштени имињата на наградените автори на...

Наградени творби на конкурсот на УБ „Гоце Делчев“ – Штип

По повод Светскиот ден на книгата и авторското право, универзитетската библиотека „Гоце Делчев“, Штип, распиша конкурс на темата „Мојот град“. Комисијата, во состав: Жаклина...

Ученици твореа за Гоце Делчев и за Браќа Миладиновци

Сојузот на просветните работници на Македонија, во соработка со ООУ „Гоце Делчев“ - Центар, во Скопје, на 23 мај, со почеток во 10 часот,...

Автор на годината Владимир Јанковски, најдобра едиција на Оливера Николова

Доделени наградите на Саемот на книгата Комисијата за доделување на наградите на Македонската асоцијација на издавачи за периодот меѓу два саема, во состав: Весна Дамчевска,...

Награди „лауреус“ за Томпсон-Хера, Ферстапен, Брејди…

Спринт-сензацијата Томпсон-Хера постигна историски „дабл дабл“ на ЛОИ во Токио и стана првата жена во историјата што успешно ги одбранила титулите во трките на...

Доделени годишните награди на ДПМ за најдобри книжевни дела во 2021...

Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) во пресрет на 75-годишнината од основањето ги додели годишните награди на добитниците за 2021 година. Наградата „Стале Попов“ за...

ДПМ ги награди Челиковиќ, Стојчевски, Пандев и Андоновски

Книжевните награди на писателската асоцијација за изминатата 2021 година им се доделуваат на авторите: Ивица Челиковиќ, Санде Стојчевски, Димитар Пандев и Венко Андоновски. Наградата „Стале...

Книжевните награди на ДПМ за Ивица Челиковиќ, Санде Стојчевски, Димитар Пандев...

Книжевните награди на Друштвото на писатели на Македонија за изминатата 2021 година им се доделуваат на авторите: Ивица Челиковиќ, Санде Стојчевски, Димитар Пандев и...

Сребрениот олимпиец Георгиевски е спортист на Скопје за 2021 година

Доделени наградите за најдобрите спортисти и спортистки на Град Скопје Таеквондистот и најуспешен македонски олимпиец на последните Олимписки игри, на кои освои сребро, Дејан Георгиевски,...