7.2 C
Skopje
21.11.2019 - 8:04

Ознака: награди

Aлиша Кис ќе биде домаќинка на наградите „греми“ в година

Алиша Кис ќе биде домаќинка на церемонијата на доделување на наградите „греми“ во 2020 година, по нејзиното моќно искуство како домаќинка на шоуто оваа...

Доделени наградите „13 Ноември“

Во Националната опера и балет, синоќа, по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот Петре Шилегов свечено им ги...

Храбри автори што не го штедат времето во кое живееме

Врачени наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Ценејќи го првенствено квалитетот на пристигнатите раскази на годинашниот Конкурс за краток расказ ги избравме најдобрите автори...

Доделени традиционалните награди на „Нова Македонија“ за краток расказ

  Петре Димовски за расказот „Во трка за животот“ ја доби првата награда на конкурсот на дневниот весник „Нова Македонија“, на денешното доделување на признанијата...

Избравме духовити и досетливи раскази на современи теми

Врачување на наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Наградите ќе им бидат врачени на добитниците в среда, во 11 часот, во кафулето „Капри“ Раскази со...

Спортскиот работник Ѓорѓи Гешоски добитник на наградата за животно дело

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија при советот на општина Прилеп, на денешната прес конференција ги соопшти имињата на...

Награди за Витанова Рингачева и за Марковски во Хрватска

Книжевната критичарка, есеистка и професорка на УГД, Ана Витанова Рингачева и писателот, поет, сценарист, Стефан Марковски, се годинашните добитници на интернационалната награда за новинари...

„Петрунија” викендов на три фестивали низ светот освои седум награди

Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ овој викенд на три фестивали низ светот освои седум награди, соопштија од продукцијата „Сестри и Брат...

Претставено жирито на „Браќа Манаки“, според Лакман изборот ќе биде тежок

Денешниот фестивалски ден на „Браќа Манаки“ почна со претставувањето на жирито, кое ќе одлучува за добитниците на наградите „Златна“, „Сребрена“ и „Бронзена камера 300“. Годинава...

Најмногу награди од „Гола месечина“ отидоа во Загреб

Комедијата „39 степеница“ на загрепскиот Градски театар „Комедија“ победи на годинешното издание на Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој со доделувањето на наградите...