17.8 C
Skopje
18.6.2021 - 8:10

Ознака: награден

Филип Димкоски награден за афирмација на македонскиот јазик

Родниот Прилеп му го додели признанието „3 Ноември“ на долгогодишниот соработник на „Колибри“ Младиот македонски поет Филип Димкоски, долгогодишен соработник на „Колибри“ и на „Нова...

Проект на четвртоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ награден во Берлин

Ученици од ООУ „Лазо Трповски“ неодамна освоија награда на Меѓународниот училиштен натпревар за воздушен и вселенски сообраќај, кој традиционално се одржува во Берлин, Германија. Заедничкиот...

Познатиот бугарски писател Алек Попов награден на „Про-За Балкан“

Бугарскиот писател Алек Попов е годинашен добитник на наградата за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот - „прозарт“. Авторот на хит-романите „Мисија...

Фестивалот „Браќа Манаки“ награден од ИМАГО

Меѓународната асоцијација на кинематографи ИМАГО, во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ свечено му...

„Црни и криви“ награден во Романија

Македонскиот краткометражен филм „Црни и криви“ на Марко Џамбазоски е награден на романскиот фестивал „12 месеци филмски фестивал“, кој се одржува во Клуж-Напока. Освои...

Ентони Бордејн постхумно награден со шест награди „еми“

Познатиот готвач Ентони Бордејн, кој се прослави известувајќи од разни делови на светот, постхумно беше награден со шест награди „еми“ за својата патеписно-кулинарска емисија...