Ознака: наградени

Тројца уметници наградени на Биеналето во МСУ

Жирито во состав Ива Димовски (историчарка на уметноста), Велимир Жерновски (ликовен уметник) и Јане Чаловски (ликовен уметник) едногласно одлучи наградата „најуспешен автор и дело“...

Битолската библиотека ги награди најверните читатели

Битолчани и во овие услови на пандемија дел од своето слободно време го искористија дружејќи се со книгите од библиотеката. Иако минатата година неколку...

Наградени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител во Скопје за 2020 година. - Скопје е град на...

Наградени најдобриот скопски пожарникар, полицаец и крводарител за годинава

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител во Скопје за 2020 година. Наградата за најдобар пожарникар...

Проекција на наградените филмови од „Астерфест“

Вечерва, во Кинотеката во Македонија, со почеток во 20 часот, ќе биде прикажан дел од наградените краткометражни филмови од последното издание на интернационалниот филмски...

Наградени македонски стрип-автори во Ваљево

На меѓународниот конкурс во рамките на Ваљевскиот стрип-фестивал, кој од 20 до 21 декември се одржа третпат во Ваљево, Србија, и годинава не изостанаа...

„Медена земја“ и Атиџе наградени од критиката во САД

Документарниот филм „Медена земја“ освои две награди „избор на критиката за документарци“ во САД, кои беа доделени во Њујорк. На режисерите Тамара Котевска и...

„Театар Комедија“, Васил Зафирчев и Ана Левајковиќ наградени на фестивалот Македонско...

Заврши 12-то издание на фестивалот Македонско културно лето во Мала Преспа, Албанија во организација на Здружението „Сонце“ и Едмонд Сотир. Од страна на жири комисијата...

Репризни проекции на филмовите наградени на „Киненова“

Во Кинотеката на Македонија денеска и утре репризно ќе бидат прикажани три филма што беа наградени на третиот меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“,...