15.2 C
Skopje
17.11.2019 - 17:17

Ознака: награда

САД нудат 10 милиони долари за информации за финансирањето на Хезболах

САД во понеделникот понудиja награда од 10 милиони долари за информации што би можеле да помогнат да се наруши финансирањето на Хезболах, милитантна шиитска...

Наградата на ФИАФ за легендарниот Годар

Меѓународната федерација на филмски архиви (ФИАФ) ја додели својата награда за 2019 година на легендарниот француско-швајцарски синеаст Жан-Лик Годар. Наградата му беше врачена во...

Филмот на Митевска ја доби главната награда во Дортмунд

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд, Германија. Фестивалот се одржуваше од...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” ја освои главната награда...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд, Германија, (Dortmund | Cologne...

Наградата за скулптура за Гордана Хаџи-Николова Малашев

Годинашната награда за современа скулптура „Академик Боро Митриќески“ отиде во рацете на авторката Гордана Хаџи-Николова Малашев, за делото „Сѐ уште жив“. Изложбата насловена „Современа...

Доделување на наградата „Роман на годината“

Наградата „Роман на годината“ за 2018 година чиј лауреат е романот „Некој бил тука“ на Николина Андова Шопова вечерва на авторката ќе и биде...

Киро Донев добитник на наградата „Големиот принц“

Македонскиот писател за деца и млади Киро Донев е годинашен добитник на меѓународната награда „Големиот принц“, што ја доделува издавачката куќа „Феникс“ од Скопје. Донев...

Најдобрите фотографии направени со дрон во 2018 година

Секоја година „СкајПиксел“ прегледува илјадници фотографии направени со дрон. Прогласените победниците добиваат опрема за фотографирање. Добитникот на најдобра фотографија за 2018 година е Дерик...

Конкурс за доделување на државната награда „Мајка Тереза“

Одборот за државната награда „Мајка Тереза“ распиша конкурс за доделување на наградата во 2019 година. Конкурсот ќе биде отворен од 1 до 30 април...

Мице Јанкуловски добитник на престижната награда „лоренцо ил мањифико“

Оваа награда е признание за неговата 50-годишна уметничка кариера посветена на истражување и продукција на цртежи, слики, сатирични дела на стакло, анимација. Тој изложувал...