Ознака: награда

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот...

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината. - Наградата од 10.000 денари...

Награда за „Врба“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато...

Државата ќе ги награди Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони...

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо на Олимписките игри во...

„Златна палма“ за „Титан“, Џулија Дикурно втора режисерка со највисоката награда

Заврши Канскиот фестивал Филмот на Џулија Дикурно, „Титан“, ја освои „златната палма“ на Канскиот филмски фестивал и стана втората режисерка што ја освоила најголемата награда...

Ревија филмови и награда во чест на Димитар Николов-Таки во Кан

Ревија од победнички кратки остварувања од „Мобил фестивал“ - Меѓународниот фестивал на филмови снимени со мобилен телефон, ќе се одржи денес, 13. јули во...

Легендарната Маргарита Џепа носителка на годишната награда „Актер на Европа“

Интернационалното жири во состав: проф. Мето Јовановски (претседател), проф. д-р Мимоза Раил и проф. м-р Јани Бојаџи, членови, на 19-то издание на Интернационалниот театрски...

Младиот математичар Дамјан Давков од Штип ќе добие две парични награди...

Министерството за образование ќе му додели две парични награди на ученикот Дамјан Давков од Штип по основ на освоени високи места на меѓународни математички...

Филмот „Дедо и внук“ освои награда за најдобра камера во Романија

Филмската манифестација „Гопо“ ги слави најважните достигнувања на романската кинематографија во годината 2020, што се одржува под знакот на пандемијата на коронавирусот. И покрај...

Фатма Аземовска го доби признанието библиотекар на годината

Библиотекарката м-р Фатма Бајрам Аземовска, вработена во НУУБ „Св. Климент Охридски", Битола е добитничка на признанието библиотекар на годината,кое се доделува за врвни достигнувања од...

Ѓорги Јолевски: Кога настапувам во Битола имам голема трема

Секогаш кога настапувам во Битола, пред битолската публика имам премногу трема. Така беше кога почнав да играм во Народниот театар на 10 години, а...