Ознака: награда

Чулев инсистира полицајците да бидат наградени

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев имаше работен состанок со началниците на Секторите за внатрешни работи. На состанокот, Чулев нагласи дека полициските службеници изминатиот период...

Наградата на Битолски весник „Тоде Петрески“ за Блаже Докуле

Добитник на годинашната награда за новинарство на Битолски весник, која го носи името на еден од доајените на битолското и македонското новинарство, Тоде Петрески,...

Чулев предлага награда од 15.000 денари за вработените во МВР

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, ќе достави предлог до Владата за награда од 15.000 денари за сите вработени во МВР. - Денес, потпишав...

Конкурс за наградата „Пегаз“ за необјавен роман

Издавачката куќа „Арс ламина“ и фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „Пегаз“ за...

Филмските работници Ангеловски и Тодорова-Младеновиќ добитници на „Златниот објектив“

Актерот и режисер Коле Ангеловски и костимографката Зорка Тодорова-Младеновиќ се годинешните добитници на наградата „Златен објектив“ за 2020, одлучи Управниот одбор на Кинотеката на...

Наградата „Дипломат на годината“ доделена на членови на Кризниот штаб за...

Дипломатите Елеонора Тодоровска, Миа Димитровска, Јумни Сали, Драган Богдановски, Агим Муртезани, Срѓан Хаџи-Николов, Катина Георгиев, Бекри Ајдини, Бони Цветановска, Сашка Талевска, Решат Бериша, Есат...

Награда „Гран При“ на манифестацијата „Малиот битолски Монмартр“ за Марија Дима

Добитник на најпрестижното признание на годинашната манифестација „Мал битолски Монмартр“, која треба да се одржи во месец мај, е Марија Дима од Букурешт, Романија....

Град Скопје додели награда за фотографија на тема #СкопјеДома, победници ќе...

Фотографија на скопјанката Јехона Спахиу е победник на конкурсот на Град Скопје за избор на автентични фотографии, видеа или гифови од домовите на граѓаните...

Македонија бара наградата од 50 милиони евра од ЕУ да се...

Вицепремерот за европски прашања, Бујар Османи, преку официјално писмо испратено од Секретаријатот за европски прашања побарал од Европската комисија наградата за успешност најавена за...

Награда за „Врба“ на Манчевски во Порто

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата Најдобар филм во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал „Фантаспорто“ во Порто,...