Ознака: награда

„Антево перо“ за стихозбирката „Потпис: Трепетлика“ од Ана Стојаноска

Комисијата за доделување на наградата „Антево перо“ за 2020 година, во состав проф. д-р Венко Андоновски (претседател), д-р Атина Цветаноска и Жорж Поповски, (членови),...

Новите правила за диверзитет на „оскарите“ го разбрануваа Холивуд, но прашање...

Кога „оскарите“ во 2015 година објавија група на 20 бели актери номинирани за престижната филмска награда, тогашната претседателка на Академијата беше запрашан дали станува...

Ива Дамјановски: Нежноста е најмоќното оружје против суровоста на светот

Поетесата Ива Дамјановски за нејзината книга „Двоумење“ („ПНВ Публикации“) е најмладиот добитник на наградата „Браќа Миладиновци" што ја доделуваат „Струшките вечери на поезијата“ за...

Шеснаесет стихозбирки во конкуренција за наградата „Антево перо“ 2020

На годинешниот Конкурс за наградата „Антево перо“, именувана според великанот на македонската поезија Анте Поповски, а која се доделува како исклучително поетско признание за...

Наградени 32 првенци на генерација од скопските средни училишта

На 32 матуранти – првенци на генерацијата 2016 – 2020 и 2017 – 2020 од 23 скопски средни училишта денеска во град Скопје им...

Познати петте кандидати за наградата „Браќа Миладиновци“

Жири-комисијата за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска стихозбирка помеѓу две фестивалски изданија направи избор од пет книги и автори што ќе бидат...

Мачката Митенс е во силната конкуренција за наградата „Новозеланѓанин на годината“

Во овогодинешниот избор на „Новозеланѓанин на годината“ во трката влегоа премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, генералниот директор за здравство Ешли Блумфилд и една...

Наградата „Живко Чинго“ за расказот „Гладоморје“

Расказот „Гладоморје“ под шифрата „Квечеруваме“ е добитник на наградата „Живко Чинго“ за 2020 година што Општина Охрид ја доделува по повод одбележувањето на традиционалната...

Расказот „Гладоморје“ е добитник на наградата „Живко Чинго“

Расказот „Гладоморје“ е добитник на наградата „Живко Чинго“ за годинава, што Општина Охрид ја доделува по повод одбележувањето на традиционалната културна манифестација „Вечер на...

Во октомври ќе бидат објавени петте најдобри британски музеи

СВЕТОТ Е СЦЕНА Во Велика Британија парите од различни награди во областа на културата и уметноста се делат меѓу финалистите. Ланската есен, наградата за книжевност...