Ознака: награда

Дипломите од креативниот повик на „Колибри“ стигнаа кај Марија и Марта...

Двете сестрички секој вторник читаат „Колибри“. Тоа е нешто што со години и со генерации се негува во семејство Трајаноски Два дена по одбележувањето на...

Преку преводите балканската литература станува глобална

Исмаил Кадаре по повод наградата „Прозарт“ Среќен сум што имам можност да ја изразам мојата благодарност до претседателот на жирито Ермис Лафазановски, уметничкиот директор на...

Награда за македонскиот филм „Налепница“ на Георги Унковски

Добри вести во услови на криза Македонскиот филм „Налепница“ доби награда на фестивал во Бруклин. Наградата за филмот на Георги Унковски, кој е прогласен за...

Чулев инсистира полицајците да бидат наградени

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев имаше работен состанок со началниците на Секторите за внатрешни работи. На состанокот, Чулев нагласи дека полициските службеници изминатиот период...

Наградата на Битолски весник „Тоде Петрески“ за Блаже Докуле

Добитник на годинашната награда за новинарство на Битолски весник, која го носи името на еден од доајените на битолското и македонското новинарство, Тоде Петрески,...

Чулев предлага награда од 15.000 денари за вработените во МВР

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, ќе достави предлог до Владата за награда од 15.000 денари за сите вработени во МВР. - Денес, потпишав...

Конкурс за наградата „Пегаз“ за необјавен роман

Издавачката куќа „Арс ламина“ и фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „Пегаз“ за...

Филмските работници Ангеловски и Тодорова-Младеновиќ добитници на „Златниот објектив“

Актерот и режисер Коле Ангеловски и костимографката Зорка Тодорова-Младеновиќ се годинешните добитници на наградата „Златен објектив“ за 2020, одлучи Управниот одбор на Кинотеката на...

Наградата „Дипломат на годината“ доделена на членови на Кризниот штаб за...

Дипломатите Елеонора Тодоровска, Миа Димитровска, Јумни Сали, Драган Богдановски, Агим Муртезани, Срѓан Хаџи-Николов, Катина Георгиев, Бекри Ајдини, Бони Цветановска, Сашка Талевска, Решат Бериша, Есат...

Награда „Гран При“ на манифестацијата „Малиот битолски Монмартр“ за Марија Дима

Добитник на најпрестижното признание на годинашната манифестација „Мал битолски Монмартр“, која треба да се одржи во месец мај, е Марија Дима од Букурешт, Романија....