Ознака: наградата

Наградата „Гоцева мисла“ за Јордан Плевнеш, Виктор Радун и Ана...

Меѓународната награда „Гоцева мисла“ годинава им се доделува на Јордан Плевнеш (Македонија), Виктор Радун (Србија) и на Ана Багрјана (Украина). Наградата ја доделува фондацијата...

Левандовски петти фудбалер што во низа ја освојува наградата на ФИФА

Левандовски е најдобар фудбалер за 2020 и за 2021 година, а од 1991 година признанието во низа го освојуваа Роналдо, Роналдињо, Лионел Меси и...

Наградата „Гоце Делчев“ – доделена, но не и врачена

Оваа 2021 е година во чест на Блаже Конески. Затоа, ќе завршам со неговите стихови: „Секој добар мајстор има право на џиџе / дури...

Вил Смит и семејството ја добија наградата „Робин Вилијамс“

Семејството на Вил и на Џејда Пинкет Смит ја доби наградата „Робин Вилијамс - наследство oд смеа“ на виртуелна церемонија одржана минатата недела. Ѕвездата на...

Левандовски – модерен центарфор, тимски играч, постигнува голови како од шега…

Тој е комплетен фудбалер, максимално исполнителен во нападот и во одбранбените задачи, вели Горазд Михајлов. Одигра сезона за паметење, играше во врвна форма, рече...

„Вочмен“, „Мајсел“, „Озарк“ и „Сукцесија“ со најмногу номинации за наградата...

Драмата „Вочмен“ и комедијата за 1960-тите години „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ имаат најмногу номинации за наградите „еми“.Според првите реакции, листата годинава рефлектира диверзитет и свежи...

Јирген Клоп ја доби наградата „Алекс Фергусон“

ФУДБАЛ - МЕНАЏЕР НА ГОДИНАТА ВО АНГЛИЈА Германецот Јирген Клоп е прогласен за менаџер на годината во Англија од Здружението на менаџерите (ЛМА) од клубовите...

Наместо наградата „тарнер“, помош за уметниците

„Тејт Британ“ го откажа доделувањето на годинашната награда „тарнер“ за современа уметност, а фондот од 100.000 фунти ќе биде поделен како помош на десет...

Македонецот Олег Секуловски добитник на наградата „еми“ во САД

Годинашен добитник на наградата „еми“ во категоријата најдобра техника на режија, работа со камера и видеоконтрола на серијали е скопјанецот Олег Секуловски, кој деновиве...