Ознака: Нагорно-Карабах

Српскиот актер Милош Биковиќ се најде вовлечен во конфликтот за Нагорно-Карабах

Милош Биковиќ беше прогласен за ерменски платеник во конфликтот помеѓу Ерменија и Азербејџан од страна на турскиот вебсајт „Дериндусунче“, кој на Твитер објави фотографија...

Ерменија тврди дека Турција соборила нејзин борбен авион

Ерменското Министерство за одбрана објави дека турски борбен авион Ф-16 соборил ерменски борбен авион СУ-25. Авионот, според руските медиуми, се урнал во ерменскиот воздушен...

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат судири меѓу ерменските и...

Кремљ: Борбените операции во Нагорно-Карабах треба веднаш да се запрат

Повикуваме на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и целиот процес да се пренесе во политички и дипломатски текови, изјави денеска за новинарите портпаролот...

Економските интереси и регионалните сили се вплеткуваат во конфликтот на Кавказот

Територијалниот спор помеѓу Ерменија и Азербејџан повторно еруптираше преку најсериозните судири во последните неколку години во кои вчера загинаа најмалку 23 лица, додека двете...

По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од Ереван и азербејџанските сили. -...

Русија бара итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Руското Министерство за надворешни работи ги повика инволвираните во конфликтот во Нагорно-Карабах веднаш да престанат со огнот и да започнат преговори за стабилизирање на...

Во Нагорно-Карабах прогласена воена состојба

Властите во регионот Нагорно-Карабах воведоа воено законодавство поради ескалацијата на конфликтот со Азербејџан, пренесува агенцијата „Тасс“. Ерменските медиуми објавија дека претседателот на непризнатата република Нагорно-Карабах,...