Ознака: Нагорно-Карабах

Алиев во обиколка на териториите кои му припаднаа на Азербејџан

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев ги посети градовите Физули и Џебраил, над кои контролата ја презеде азербејџанската армија. Овие градови се наоѓаат во близина на...

Победниците и губитниците ги заменија местата во мирот

Договорот склучен со посредство на Русија засега стави крај на борбите во Нагорно Карабах, но Ерменците ги напуштаат и палат своите домови додека Азербејџаните...

Уште 20 авиони со мировници од Русија пристигнаа во Нагорно-Карабах

Русија испрати дополнителни 20 авиони со 170 припадници на мировните сили во Нагорно-Карабах. Како што соопшти руското Министерство за одбрана, во текот на изминатиот ден...

Ерменците од Нагорно-Карабах ги палат и ги напуштаат своите домови

Ерменците што живеат во градот Карвачар во Нагорно-Карабах почнаа да ги палат своите куќи по објавувањето дека некои територии во таа област му се...

Макрон е подготвен да помогне во решавањето на конфликтот во Нагорно-Карабах

Франција е подготвена да ја даде својата помош во градењето трајно и праведно решение за сите страни вклучени во решавањето на конфликтот во Нагорно-Карабах,...

Акар: Турските сили ќе се приклучат во мировната мисија во Нагорно-Карабах

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, денеска повторно изјави дека силите на Турција ќе учествуваат во мировна мисија во Нагорно-Карабах заедно со Русија, објави...

Европа молчи при прекројувањето на границите на Кавказот

Потпишаното примирје помеѓу Ерменија и Азербејџан ефективно ќе ги прекрои границите во регионот. Етничката ерменска енклава ќе опстане, но значително помала во однос на...

Турција и Русија заеднo го следат примирјето во Нагорно Карбах

Турција и Русија потпишаа договор за формирање на заеднички центар за следење на примирјето во Нагорно Карбах, изјави претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган,...

Мирот на Кавказот во корист на мировниците

Азербејџан прогласи победа со склучувањето на договорот за крај на бруталниот конфликт со Ерменија во Нагорно Карабах. Русија, која посредуваше, исто така извојува победа Авторка:...

Ерменци упаднаа во владината зграда, бесни поради договорот со Азербејџан

Незадоволни граѓани на Ереван упаднаа синоќа во зградата на ерменската Влада, бидејќи ерменскиот премиер Никол Пашинијан соопшти дека со лидерот на Азербејџан, Илхам Алиев...