0.8 C
Skopje
26.1.2022 - 17:59

Ознака: Нагорно-Карабах

Нагорно-Карабах и Газа дадоа увид во иднината на војувањето

Двата кратки конфликти, во Нагорно-Карабах минатата година и неодамнешниот во Газа, нудат приказ за иднината на војувањето, особено во поглед на користењето на воздушните...

Руските мировници им помогнале на 87 бегалци да се вратат во...

Руските мировници придружувале група од 87 бегалци од Ерменија во регионот Нагорно-Карабах, се вели во соопштението од руското Министерство за одбрана, пренесува ТАСС. - Руските...

Прекршено и третото примирје во Нагорно Карабах

Властите на сепаратистичкиот регион Нагорно Карабах ги демантираа информациите на официјален Баку дека еден азербејџански војник е убиен и еден е ранет во заседа...

Повторно војна во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека азербејџанските сили повторно започнале борбени дејствија во Нагорно-Карабах. - Азербејџанските сили на 12 декември ги обновија борбените дејствија...

Путин: Општата состојба во зоната на ОДКБ е нестабилна

Настаните во Нагорно-Карабах, Белорусија и Киргистан ја искомплицираа општата состојба во зоната на одговорност на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ). Според претседателот на...

Областа Калбаџар предадена на Азербејџан

Областа Калбаџар, која беше под контрола на непризнатата република Нагорно-Карабах од 1993 година, ѝ е предадена на азербејџанската страна, вели Семјон Дегтјарев, портпарол на...

Протест во Баку поради француската резолуција за Нагорно-Карабах

Група луѓе, граѓани и претставници на повеќе од 40 невладини организации се собраа пред Француската амбасада во главниот град на Азербејџан, Баку, за да...

Примирјето во Нагорно Карабах означува егзодус за едните, а враќање дома...

Неколкунеделното гранатирање не успеа да го принуди семејството на Ирина Сафаријан да излезе од бункерот во кој се засолни за време на војувањето во...

Русија се соочува со мировен предизвик во Нагорно Карабах

Играњето на нетипична улога најверојатно ќе го ограничи статусот на Москва како регионален хегемон Автор: Хенри Фој Фајненшл тајмс На руските војници не им непознато патролирањето по...

Што и да се случи, јас ќе останам во манастирот

Ерменците не го напуштаат манастирот Дадиванк Што и да се случи, јас ќе останам во манастирот, кажа Хованес Хованисјан, свештеникот во манастирот Дадиванк во Нагорно-Карабах, кој...