5.8 C
Skopje
18.1.2022 - 18:26

Ознака: нагасаки

Јапонија одбележа 76 години од атомската бомба во Нагасаки

Нагасаки се сеќава на жртвите од американската атомска бомба фрлена врз тој јапонски град пред 76 години. По тој повод, градоначалникот Томихиша Таује укажа...

Одбележана 73-годишнината од атомското бомбардирање на Нагасаки

Во јапонскиот град Нагасаки денеска беше одбележана 73-годишнина откако американските сили фрлија атомска бомба врз градот и притоа загинаа над 74.000 луѓе. Американската авијација...