Ознака: Навални

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на Твитер соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена излегол од притвор, откако московскиот суд го отфрли...

Руските власти ги замрзнаа банкарските сметки поврзани со Навални

Руските власти ги замрзнаа поголем дел од банкарските сметки поврзани со опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој се наоѓа во затвор поради истрагата за наводно...

Неразјаснетите симптоми на Навални поттикнаа загрижувачки шпекулации

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални вчера беше хоспитализиран поради симптоми, кои според еден од неговите доктори, наводно, упатуваат на штетни ефекти од недефинирани хемиски...

Европскиот суд го осуди изрекувањето куќен притвор на рускиот опозиционер Навални

Руските власти ги прекршија правата на опозицискиот лидер Алексеј Навални со тоа што го држат во куќен притвор уште од 2014 година, пресуди денеска...