Ознака: Мјузикл

„Порги и бес“ – опера или мјузикл?

Со операта „Порги и Бес“, Џорџ Гершвин (1898-1937 г.) отворил нова страница во историјата на операта, а и на музиката. Во 1935 година сериозната...

Бруно Марс ќе глуми во мјузикл на „Дизни“

Бруно Марс (34) најверојатно склучил договор наскоро да глуми и продуцира мјузикл под палката на студиото „Дизни“. Според таблоидот „Дедлајн“, сè уште не се откриваат...

Мјузиклот „Ени јуниор“ на 23 декември во Македонската филхармонија

На 23 декември, во Македонската филхармонија, ќе се одржи премиерата на бродвејскиот мјузикл „Ени јуниор“. Ова е првиот лиценциран бродвејски мјузикл за деца и младинци...

Хитовите на Бајага во мјузикл

Мјузиклот „Од другата страна на перницата“, инспириран од музичкиот опус на популарниот музичар Момчило Бајагиќ-Бајага, во режија на Југ Радивоевиќ, по текст на Стеван...

Сања Долежал од „Нови фосили“ дел од мјузиклот „Менопауза“

Познатата хрватска пејачка Сања Долежал, долгогодишен вокал на популарниот состав „Нови фосили“, од неодамна работи на новиот мјузикл „Менопауза“, кој се работи според лиценца,...

Сер Пол Мекартни работи на мјузиклот „Животот е прекрасен“

Во својата кариера сер Пол Мекартни има напишано голем број филмови, збирки поезија, книги за деца и над 100 хит-песни. Сега, на возраст од 77...

Премиера на мјузиклот „Црно и бело“

Премиера на првиот македонски мјузикл „Црно и бело“ ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во киното „Фросина“. Овој дипломски филм, како предизвик на...

Проекција на филмот „Црно-Бело“ во кино Фросина

Првиот македонски филмски мјузикл „Црно-Бело“ во режија на Сандра Ѓоргиева ќе биде прикажан на отворена проекција на 18 јуни (вторник), 20 часот во кино Фросина,...

Култниот „Сплетки“ стана мјузикл што соборува рекорди

Британската хумористична серија „Сплетки“ сега доживува нова популарност во форма на мјузикл во лондонски Вест Енд. Британците, оптоварени со темата брегзит, со задоволство ја...

Почна патувањето до „Земја во која не се стигнува“

Првиот македонски мјузикл во кој играат деца „Земја во која не се стигнува“ премиерно беше изведен во неделата на сцената на Театарот за деца...